Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Türkiye içinde taşıma hakkı bulunmayan yabancı bayraklı gemilerin tadil, bakım ve onarım hizmetlerinde, istisna kapsamındaki hizmet nedeniyle yüklenilen ve indirim yoluyla telafi edilemeyen katma değer vergisinin (KDV) yüzde 50'si, hizmet bedelinin Döviz olarak Türkiye'ye getirildiğini gösteren belge aranmaksızın geri verilecek.

Maliye Bakanlığının "KDV Genel Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, Türkiye içinde taşıma hakkı bulunmayan yabancı bayraklı gemilerin tadil, bakım ve onarım hizmetlerinde, geminin tersaneye giriş-çıkış yaptığının liman başkanlığı tarafından verilecek belge ile belgelendirilmesi kaydıyla istisna kapsamındaki hizmet nedeniyle yüklenilen ve indirim yoluyla telafi edilemeyen KDV'nin yüzde 50'si, hizmet bedelinin döviz olarak Türkiye'ye getirildiğini gösteren belge aranmaksızın iade edilecek.

İadesi sağlanacak KDV'nin kalan kısmının, işleme ilişkin bedelin yarısının döviz olarak Türkiye'ye getirildiği oranda iadesi gerçekleştirilecek.

Tebliğle ulusal güvenlik amaçlı teslim ve hizmetlerde KDV'den istisna tutulan kuruluşlara Adalet Bakanlığı da eklendi.

AA