Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin, Demokratlar yüzünden "kapanmasının" mümkün olduğunu söyledi.

Trump, Beyaz Saray'da yapılan kabine toplantısında, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki anlaşmazlıkların federal hükümetin hizmetlerine geçici olarak ara vermesine neden olabileceğine işaret etti.

Bir gazetecinin geçici bütçenin süresinin cuma gecesi dolması durumunda ne olacağını sorması üzerine "Hükümet kapanabilir" diyen Trump, şunları kaydetti:

"Demokratlar gerçekten ülkemiz için çok tehlikeli olabilecek bir şeyi deniyorlar. Hükümetin kapanmasını değerlendiriyorlar. Yasa dışı göçmenleri istiyorlar. Birçok durumda bizim ülkemizde istemediğimiz, büyük miktarda suç getirecek yasa dışı göçmenlerin ülkeye akın etmesini istiyorlar."

Trump, bu sözleriyle, bütçe tasarısına, ülkeye küçük yaşta yasa dışı giren göçmen çocukların, ABD'de kalmasını sağlayan Çocukluk Çağında Gelenler İçin Ertelenmiş Eylem (DACA) programının sürdürülmesi şartıyla destek verecek Demokratları hedef aldı.

Kongre'deki Demokrat liderler Nancy Pelosi ve Chuck Schumer bütçe konusunu görüşmek üzere yarın Trump ile bir araya gelecek. Geçen hafta yapılması planlanan bu toplantı, Trump'ın toplantıya saatler kala sosyal medya hesabından Pelosi ve Schumer ile alay eden ve bir anlaşma olmayacağını ima eden paylaşımı nedeniyle gerçekleşmemişti.

- Kongre 8 Aralık gecesine kadar geçirmezse kapanacak

Kongre'den eylül sonunda geçen geçici bütçe, federal kurumlara 8 Aralık'a kadar finansman sağladığı için yeni bir bütçe tasarısının 8 Aralık gecesi Washington yerel saatiyle 23.59'a kadar kabul edilmesi gerekiyor.

Aksi halde, 320 milyonu aşkın Amerikalıya hizmet veren federal hükümet bütçe yetersizliği nedeniyle 13'üncü kez geçici olarak kapanacak. ABD'de hemen her sene yaşanan bütçe krizleri, hükümetin en son 2013'te olmak üzere toplamda 12 kez kapanmasına yol açmıştı.

- 24 milyar dolara mal olmuştu

Bütçe üzerinde mutabakata varılamamasından ötürü 1-17 Ekim 2013 tarihlerinde faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan federal kurumlarda görev yapan yaklaşık 800 bin kamu çalışanı, 16 gün boyunca işlerine gidemezken, binlerce gardiyan, polis ve sınır kontrol görevlisi ücret alamadan çalışmıştı.

Ülke ekonomisine 24 milyar dolara mal olduğu tahmin edilen süreç, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin uzlaşmaya varmalarının ardından 17 Ekim'de sona ermişti.

İngilizcede "kapanma (shutdown)" kelimesi bir iş yerinin ya da kurumun finansal nedenlerle faaliyetlerini durdurması anlamına geliyor.

AA