Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 15 Aralık 2017

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar Meydanı'nda Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılış Töreni ile Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde Necip Fazıl Ödülleri Programı'na katılacak.

(İstanbul/15.00/19.00)


2- Başbakan Binali Yıldırım, Resmi Konut'ta Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile görüşecek, Point Hotel'de Göç ve Uyum Sempozyumu'na iştirak edecek.

(Ankara/10.00/11.00)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bomonti Hilton Otel'de,Türkiye Sosyal, Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfınca düzenlenen "Orta Doğu Konferansı"na, Kadıköy Kozyatağı Kültür Merkezi'nde "Aydınlanma ve Atatürk Devrimleri Çalıştayı"na katılacak.

- Kılıçdaroğlu, TÜSİAD Yönetim Kurulu ve Başkanlar Kurulu üyeleriyle yemekte bir araya gelecek.

(İstanbul/10.00/14.00/18.30)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Valiliğin ardından Organize Sanayi Bölgesini ziyaret edecek.

(Iğdır/09.00/10.30)

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Topkapı Sosyal Tesisleri'nde çeşitli STK'lar tarafından düzenlenen "Küdüs İçin Birleştik Hayır Çorbasına Davet Programı"na katılacak.

(İstanbul/12.00)

3- Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi'nde Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi ile Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezi açılış törenine iştirak edecek.

- Yılmaz, Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret edecek.

(Ordu/14.00-17.30)

4- Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Konferans Salonu'nda "Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Projesi İmza Töreni"ne katılacak.

(Ankara/11.00)

5- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ayvalık'ta orman yangınında zarar gören sahada fidan dikim törenine ve Altınova İskele Jandarma Karakolu açılış merasimine iştirak edecek, AK Parti teşkilatını ziyaret edecek.

(Balıkesir/11.00-14.45)

6- Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi Sempozyumuna" katılacak, Yeditepe Üniversitesine ziyarette bulunacak.

(İstanbul 10.00/12.00)

7- TBMM Genel Kurulunda Çevre ve Şehircilik, Kalkınma ile Adalet Bakanlıklarının 2018 yılı bütçeleri görüşülecek.

(TBMM/11.00)

EKONOMİ

1- Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Diaoyütay Devlet Konukevi’nde Çinli mevkidaşı Vang Yang ile bir araya gelecek.

(Pekin)

2- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Belarus Cumhurbaşkanı Yardımcısı Viktor Lukaşenko ile görüşecek, Minsk Merkez Camisi'ni, BelGy, BelOMO ve Peleng firmalarını ziyaret edecek.

(Minsk)

3- ​Ekonomi Bakanı Ni̇hat Zeybekci ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Raffless Center'de Türki̇ye'ni̇n Hizmet İhracatı Şampiyonları Ödül Töreni̇'ne iştirak edecek.

(İstanbul/18.00)

4- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ekim ayı uluslararası yatırım pozisyonunu açıklayacak.

(İstanbul/10.00 )

5- TÜİK, eylül ayı işgücü istatistikleri ile üçüncü çeyreğe ilişkin inşaat ciro ve üretim endekslerini yayınlayacak.

(Ankara/10.00)

6- TOBB, kasım ayında kurulan ve kapanan şirketlere ilişkin verileri duyuracak.

(Ankara/10.00)

7- Maliye Bakanlığı kasım ayı bütçe gerçekleşmelerini açıklayacak.

(Ankara/11.00)

DÜNYA DİPLOMASİ

1- Avrupa Birliği üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi devam edecek.

- AB Zirvesi'nin İngiltere olmadan gerçekleştirilecek oturumlarında Brexit ve ekonomi konuları ele alınacak.

(Brüksel)

2- İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin başkenti olarak tanımasının ardından yaşanan gelişmeler izleniyor.

(İstanbul/Kudüs/Gazze/Beyrut/Bağdat/Riyad/Kahire)

3- ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararının ardından gelişmeler izleniyor.

(Washington/Ramallah/Kudüs/Tel Aviv)

4- Yemen'de yaşanan çatışmalar izleniyor.

(Sana)

5- Suriye iç savaşındaki gelişmeler takip ediliyor.

(Şam/İdlib/Hama/Humus/Haseke)

GÜNCEL

1- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında Türk-İş’te toplanacak.

(Ankara/15.00)

2- İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince Ortaköy'deki eğlence merkezi Reina'da yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin, aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov'un da bulunduğu 51'i tutuklu, 57 şüphelinin yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

3- FETÖ davaları

- Akıncı Üssü darbe davasında 486 sanığın yargılandığı dava, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz kurumları Kampüsündeki duruşma salonunda görülecek.

(Ankara)

- FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında 4. Kolordu ve 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 83'ü tutuklu, 268 kişinin yargılanmasına Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince devam edilecek.

(Ankara)

AA