Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 22 Ocak 2018

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Ankara Sanayi Odası Ödül Töreni'ne katılacak.

(Ankara/14.00)

2- Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek, Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edecek.

(Ankara/14.00/15.00)

3- Türk Silahlı Kuvvetlerince, Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ'a yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı ile yurt içi ve dışındaki yansımaları takip ediliyor.

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Kilis ve Hatay'da valilikler ve partisinin il başkanlıklarını ziyaret edecek.

(Kilis/12.00/12.30/Hatay/17.30/18.00)

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Şehit Yakınları ve Gazilere Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih" törenlerine katılacak.

(İstanbul/09.00-11.00)​

3- ​​Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Bitlis'in Hizan ilçesinde, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda çığ düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Yüksel Kapdan'ın cenaze törenine iştirak edecek.

(Çankırı/13.03)

EKONOMİ

1- Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine destekli kredi garanti uygulaması kapsamında yeni kefalet limiti tahsisine ilişkin Hazine Müsteşarlığı ile Kredi Garanti Fonu AŞ arasında Müsteşarlıkta gerçekleştirilecek protokol imza törenine katılacak.

(Ankara/10.00)

2- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakanlıkta Hong Konglu taşımacılık firması PAL Express'in yüzde 15 hissesinin PTT'ye devrine ilişkin sözleşme imza törenine iştirak edecek.

(Ankara/11.30)

3- TÜİK, Aralık 2017'ye ilişkin Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi'ni yayınlayacak.

(Ankara/10.00)

4- Hazine, 5 yıl ve 6 yıl vadeli iki tahvil ihalesi düzenleyecek.

(Ankara)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

(Brüksel)

2- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu toplanacak.

(Strazburg)

3- AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla Dış İlişkiler Konseyi toplantısı yapılacak.

(Brüksel)

4- ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir araya gelecek.

(Tel Aviv)

GÜNCEL

1- FETÖ davaları

- FETÖ'nün darbe girişimi sırasında aralarında Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin haklarında 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 135'i tutuklu 143 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- FETÖ'nün darbe girişimi sonrası görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılandığı davanın görülmesine Yargıtay 9. Ceza Dairesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internet ortamında yayımlanmasıyla ilgili FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 171 şüpheli hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

(Ankara/09.30)

- İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Harbiye'deki TRT binası ile Taksim Meydanı'nın ele geçirilmeye çalışılmasıyla ilgili birleştirilen davanın görülmesine Silivri'de görülmeye başlanacak.

(İstanbul/10.00)

- Şırnak'ta FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili aralarında meslekten ihraç edilen dönemin 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı tümgeneral Abdullah Baysar ve Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Ali Osman Gürcan'ın da yer aldığı 23'ü tutuklu 428 sanığın yargılanmasına Adana Bölge Adliye Mahkemesinde devam edilecek.

(Adana/09.30)

- İzmir'de FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu, 147'si tutuklu 280 kişinin yargılandığı davanın görülmesine devam edilecek.

(İzmir/10.00)

 AA