Advertisement

Perakende satış hacmi, 2017 yılının aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yılın aralık ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı.

Buna göre, takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, geçen yılın aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi aralıkta bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış kaydetti. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1 azalış gösterirken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,4 yükseldi.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,4, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 3,8, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3,2, elektrikli eşya ve mobilya satışları ise yüzde 7,5 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 4,2, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 7,4, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,8, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,9, artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 9 azalış gösterdi.

- Perakende ciro

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2017'nin aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2 yükseldi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,7 artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, söz konusu ayda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 15,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13,2, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 35,3 yükseldi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi geçen yılın 4. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,3, takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 5,7 artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciroda ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 17,5 artış yaşandı.

AA