Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ve Portekiz arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini belirterek, "Ama inanın, Portekiz ve Türk iş dünyası bütün sektörlerde bir araya gelip de iş birliklerini artırırlarsa, Portekiz'in ve Türkiye'nin kültür coğrafyasındaki üçüncü ülkelerde yapacağı iş birlikleri ve yakalayacağımız fırsatlarla bu 5 milyar doları 10'a katlamak hiç de zor değil." dedi.

Bakan Zeybekci, Türkiye- Portekiz Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) 3. Dönem Toplantısı kapsamında başkent Lizbon'u ziyaret etti.

Lizbon'daki temaslarına Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ve Portekiz Uluslararasılaştırmadan Sorumlu Devlet Sekreteri Eurico Brilhante Dias ile Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısıyla başlayan Zeybekci, daha sonra Türkiye-Portekiz İş Forumu'na katıldı.

Zeybekci, burada yaptığı konuşmaya Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak başladı.

Ziyaretin iki ülke arasındaki yakın ilişkileri gösterdiğini ifade eden Zeybekci, Türkiye ile Portekiz'in birbiri için bir fırsat olduğunu kaydetti. Türkiye ve Portekiz'in Avrupa'nın iki ayrı ucunda bulunduğuna dikkati çeken Zeybekci, iki ülke arasındaki ticaretin önemine değindi.

"5 milyar doları 10'a katlamak hiç de zor değil"

Portekiz ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 1,5 milyar dolar olduğunu söyleyen Zeybekci, "Büyük bir ihtimalle 2018 yılında 1,8 milyar dolara gelebilir. Hedefimiz 5 milyar dolar. Ama inanın, Portekiz ve Türk iş dünyası bütün sektörlerde bir araya gelip de iş birliklerini artırırlarsa, Portekiz'in ve Türkiye'nin kültür coğrafyasındaki üçüncü ülkelerde yapacağı işbirlikleri ve yakalayacağımız fırsatlarla bu 5 milyar doları inanın 10'a katlamak hiç de zor değil." dedi.

Türkiye'nin müteahhitlik hizmetlerinde dünyada üçüncü sırada olduğunu vurgulayan Zeybekci, Portekiz'in de çok güçlü mimarlık, danışmanlık hizmeti sunduğunu ve kültür coğrafyasında büyük projelere imza attığını ifade ederek, hem bu alanda hem de diğer alanlarda iş birliğinin artırılmasının önemine değindi.

Türkiye'nin fırsatlar ülkesi olduğunu söyleyen Zeybekci, yakın coğrafyada Türkiye'nin dışında hiçbir ülkenin milli gelirini nominal olarak 3 bin 500 dolara, satın alma gücü paritesine göre de 26 bin 500 dolara getiremediğini belirtti.

"AB'ye tam üyelik stratejik bir hedef"

Türkiye ile ilgili yanlış bir algı olduğunu kaydeden Zeybekci, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin vazgeçilmez bir şekilde Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyeliği stratejik bir hedeftir. Türkiye bundan asla dönmez, dönmeyecek de. Çünkü Türkiye'nin, Türklerin son 2 bin yıldan beri bütün yürüyüşü hep batıya doğru olmuştur. Bu böyle devam edecek. Şu anda da hedefimiz; bizim için AB stratejik hedef derken, AB bu stratejik hedefte demokraside, insan haklarında, özgürlüklerde, refahta, hukukta, teknolojide, alt yapıda, çevrede her alanda böyle bir hedefimiz var. Bunda da çok hızlı bir şekilde ilerliyoruz."

"Hepimiz için bir fırsat"

AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği'ne de değinen Zeybekci, "Gümrük Birliği'nin güncelleştirilmesiyle iki taraf arasındaki ticaret hacmi çok daha başka bir yere geçecek. Bu tam anlamıyla ticari ve ekonomik bir entegrasyona dönüşecek." dedi.

Bunun, Türkiye'ye sağlanmış olan bir lütuf ya da pozitif bir ayrımcılık olmadığına dikkati çeken Zeybekci, "AB de etki analizi yaptı, Türkiye de etki analizi yaptı. Sonuçta ortaya çıkan gerçek şu; Gümrük Birliği bu şekilde güncellenirse AB'nin milli gelirini Türkiye tek başına artırabiliyor, AB'nin büyümesine ve ihracatına pozitif olarak etki sağlıyor. Türkiye de bundan faydalanıyor. Yani kazan-kazan. Gümrük Birliği'nin güncellenmesiyle ilgili olarak devam eden bu süreci hepimiz için bir fırsat olarak görmenizi istiyorum." değerlendirmesini yaptı.

Zeybekci, bugün iki ülke arasında çeşitli anlaşmalar imzalanacağını da sözlerine ekledi.