Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu "BB"den "BB-"ye düşürdü. Açıklamada Türkiye'nin makro ekonomik dengesizliklerinin arttığı, enflasyon görünümünün bozulduğu, Türk lirasında değer kaybı ve volatilite görüldüğü ifade edildi.

Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notu böylece yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altına indi.

S&P'nin kararının ardından Dolar Türk Lirası karşısında 4.12 seviyesinin üzerine yükseldi.

"ETKİLERİ ZAMANLA GÖRÜLEBİLİR"

Stratejist Erkan Dernek Bloomberg HT'ye kararın sürpriz olduğunu belirterek "Bugün itibariyle piyasaya likiditenin gelmesiyle kurda bir miktar dengelenme görebiliriz..Kararın en önemli etkilerinden biri yabancı para cins borçlanmada ya borçlanma miktarının azalması ya da maliyetin artması şeklinde olumsuz sonuç olabilir. Küresel piyasalarda faiz hadlerinin yükseldiği bir dönemde kısa dönemli fonların bulunmasında zorluk çıkabilir.

Dolar/TL de Merkez'in önden proaktif olarak 75 baz puan faiz artışının etkisiyle 4.05 - 4.15 sevyeleri arasında tutunabilir ama kararın ana etkilerinin faiz piyasasında zamanla görünme ihtimali artıyor" ifadesini kullandı.

"ETKİSİ SINIRLI KALIR"

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu "Moody's de bir süre önce sürpriz not indirimine gitmişti. Zaten yatırım yapılabilir nota sahip olmadığımız için not indiriminin etkilsinin sınırlı kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Kur ve Borsa kararı biraz daha sakin karşıladı bunun nedeni Pazartesi günü borsanın sert düşüş gerçekleştirmiş olması." ifadesini kullandı.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova ise planlanmış bir not indirimi olmadığını hatırlatırken karar metninde yer alan bazı açıklamalara dikkat çekti.

Arzova; "S&P 'sermaye akımlarında olumsuz yönde hareketlenme olursa, hükümetin genişleyici politikaları sürerse ve bunlar borcun artmasına neden olursa Türkiye'nin notunu tekrar düşürebileceklerini' söylüyor, dolayısıyla ben bundan sonraki süreçte bir daha not indiremezler diye düşünmüyorum.

S&P not arttırımı için ise 2 şart öne sürmüş; biri MB'nin enflasyon hedefine yaklaşılması - ki bu şu an imkansız görünüyor-, diğeri de dışsal pozisyonun sürdürülebilir hale gelmesi. Bunlar kolayca ulaşılabilir hususlar değil, dolayısıyla şu an not arttırımı için uzaktayız" ifadesini kullandı.

Not indirimiyle Türkiye'nin kredi notu Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Vietnam, Makedonya, Bangladeş gibi ülkelerle aynı seviyeye geriledi.