Advertisement

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün Bloomberg HT'de Ali Çağatay'ın sorularını yanıtladı.

Aselsan'ı 'Türkiye'nin teknoloji yüzü' olarak niteleyen Görgün şirketin 5 bin 350 çalışanı olduğunu, yurtdışında da 8 iştirakleri olduğunu belirtti. Yurtdışında yeni açılımları da olacağını söyleyen Görgün son olarak Katar'la savunma elektroniği alanında iş birlikleri olacağını, stratejik gördükleri alanlarda yerli, yabancı şirket alabileceklerini belirtti.

Görgün geçen sene yüzde 15'lik ihracat gerçekleştirdiklerini, bunu sürdürülebilir şekilde artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

HALKA ARZ SÜRECİ

Aselsan'da ikincil halka arz sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Görgün "Şu anda gelinen süreçte aracı kurumlarla birlikte çalışılıyor, süreç gayet başarılı şekilde ilerliyor. Halka arzda Aselsan'ın elde etmeyi planladığı gelir, nitelikli büyümesine katkı sağlayacak alanlarda kullanılacak. Yeni teknoloji yatırımlarında, Ar-GE'de, şirket birleşmelerinde ve işletme sermayesinde kullanılacak.." dedi.

Görgün 7.5 milyar dolarlık siparişleri olduğunu belirterek şunları söyledi; "Aselsan olarak ilk defa halka arz olacak bir şirket değiliz, Borsadaki diğer şirketler kadar şeffafız, ekonomik verileri ve finansal değerleriyle parlayan bir şirket. Gelecekle ilgili aldığımız önemli siparişler var. Örneğin halihazırda 7.5 milyar dolar işimiz var. Sektörde 2000'lerden beri savunma sanayine ciddi yatırım var...Her anlamda en güven veren bir şirketiz"