Advertisement

Maltepe açıklarında helikopter düştü

Maltepe açıklarında helikopter düştü

İstanbul'da Maltepe ile Bostancı ilçesinin sınır olduğu noktada denize helikopter düştü. Otokar'ın Başkanvekili ve Ünver Havacılık'ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Halil Ünver'in yaşamını yitirdiği öğrenildi

06 Eylül 2018 Perşembe, 17:19 Güncelleme: 06 Eylül 2018 Perşembe, 19:35

İstanbul'da Maltepe ile Bostancı ilçesinin sınır olduğu noktada denize helikopter düştü. Otokar'ın Başkanvekili ve Ünver Havacılık'ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Halil Ünver'in yaşamını yitirdiği öğrenildi. Düşen helikopterin pilotu İsmet Özgür ilk açıklamasını yaptı. Özgür, "Denize indirmeye çalıştım, çakıldık" dedi. Airport Programı Yapımcısı Güntay Şimşek helikopterlerle ilgili yaşanan sıkıntıya dikkat çekti, "Yeterli heliport yok" ifadelerini kullandı.

Habertürk'ten Hüseyin Şentürk'ün haberine göre; İstanbul'un Maltepe ilçesi açıklarında 17.00 sıralarında bir helikopter düştü.

Bölgeye çok sayıda polis ekibi karadan ve denizden gönderildi. Sivil olduğu belirtilen helikopterde 2 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Yaralıları balıkçı teknelerinin kurtardığı öğrenildi. Yaralılar arasında yer alan Ünver Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ünver kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Bölgede olumsuz hava koşulları seyrediyor. İlk bilgilere göre helikoptere yıldırım isabet etti.

HALİL ÜNVER HAYATINI KAYBETTİ

DHA'nın aktardığına göre İçerenköy'de bulunan FSM Hastanesi'ne götürülen Ünver Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ünver yaşamını yitirdi. Ünver ayrıca Otokar'ın Başkanvekili pozisyonunda bulunuyor.

OTOKAR'DAN HELİKOPTER KAZASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Otokar, Ünver Havacılık'a ait helikopterin düşmesi ile ilgili açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, "Bugün yaşanan helikopter kazasında şirketimizin Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Halil İ. Ünver ve pilot Sayın İsmet Öztürk’ün yaralandığı bilgisini üzülerek öğrendik. Tedavileri devam etmekte olup, konuya ilişkin gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır. Sayın Ünver ve Sayın Öztürk’e acil şifalar dileriz." denildi.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

Düşen helikopterle ilgili İstanbul Valiliği'nden açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "İlimiz Maltepe ilçesi Bostancı sahilinde özel bir helikopter kazası meydana gelmiş olup iki kişi hafif yaralı olarak kurtarılmıştır. Teknik ekipler olay yerinde gerekli araştırma çalışmalarına başlamışlardır." denildi.

DÜŞEN HELİKOPTERİN PİLOTU KONUŞTU

İstanbul'da düşen helikopterin pilotu İsmet Özgür yaptığı açıklamada, "Denize inmeye çalıştım, çakıldık" dedi.

"İKİ KİŞİNİN KURTULMASI EĞİTİMİNİ GÖSTERİR"

Airport Programı Yapımcısı Güntay Şimşek, "7 kişilik bir helikopter. Ünver Havacılık'a ait. Tek motorlu bir helikopter. Kontrolsüz porttan uçuş yapmışlar. ABD yapımı bir helikopter. Hava araçları ile ilgili iyidir, kötüdür gibi yorumlar doğru değil. İki motorlunun konumu daha güvenli ama tek motorluda ona göre uçuş planınız var. Güvensiz denilemez. Çok popüler, çok kullanılan bir helikopterdir.Helikopterlerin düşüş nedenleri farklı farklıdır. Nasıl davranacağını bilmeyen biriyse o sudan çıkması zordur. İki kişinin kurtulması eğitimini gösterir" dedi.

GÜNTAY ŞİMŞEK: İSTANBUL'DA DA, TÜRKİYE'DE DE HELİPORT SIKINTISI VAR

"Türkiye'de yeterli heliport yok." diyen Şimşek, "Atatürk Havalimanı'ndan kalkan bir helikopter kontrollü heliporttan kalkmıştır, Çırağan'a inebilir. Ancak Çırağan'dan kontrolsüz heliporttan kalkan helikopterin kontrollü heliporta, Atatürk Havalimanı'na inmesine havacılar izin vermiyorlar. İstanbul'da da, Türkiye'de de heliport sıkıntısı var. İniş için boş arazi veya sahalar tercih ediliyor. Bizim bundan acil kurtulmamız lazım" diye konuştu.

"MOTOR VEYA KUYRUK ARIZASI OLABİLİR"

Helikopter Pilotu Akif Güngören, "İsmet Kaptan eski askeri pilottur. Çok tecrübelidir. Bell 430 çift motorlu helikopter. Yeni alınmış, Bell firmasına ait. Tek motorlu helikopterin deniz üstünde uçması kurallara uygun değil. Teknik arıza gibi görünüyor. Kontrolsüz düşse, yaralı olarak kurtulabileceklerini düşünmüyorum. Bu modelin ilk kazası diye hatırlıyorum. Güvenilir, dünya çapında bir firmadır. Satış sonrası destek açısından bir numaralıdır. Neden teknik arıza diyorum, yaralı olarak kurtulmuş olmalarından dolayı bu yorumu yapıyorum. Hava durumu çok da kötü değil. Bu havada hava muhalefetinden dolayı düşmesi çok muhtemel değil. Polis kaynakları ve, izlediğim haberlerden çok kurtarmaya çalıştığını ama kurtaramadığını duydum. İsmet kaptanın bu şekilde ifadesi var diye duydum. Sanki motor arızası veya kuyruk arızası mı yaşadılar, bilemiyorum. Bilgiler çok az." ifadelerini kullandı.

"HELİPORT YETERLİ DEĞİL, DÜZ BULDUĞUMUZ YERE İNİYORUZ"

"Kadıköy'den Boğaz çıkışına kadar doğru dürüst inecek yerimiz yok" diyen Güngören, "Bu en büyük sıkıntımız. Çırağan Sarayı var karşıda inecek. Helikopter camiasının en büyük sorunu, derdidir bu. Afet durumunda büyük sıkıntıdır. Anadolu yakasında heliport olarak Kadıköy dışında inecek bir yer yok. Biz düzlük bulduğumuz yere ineriz. Düştüğü yere en yakın Sabiha Gökçen var. Oraya bile gidecek bir durumu olmadı, öyle düşünüyorum. Çok deneyimlidir İsmet kaptanım. Silahlı kuvvetler kökenliyiz. 15-20 yıl TSK'da çalıştı. 15- 20 yıldır da özel de uçuyor. Elinden gelen her şeyi yapmıştır. Halil Ünver'in ağır, İsmet kaptanın hafif yaralı olarak kurtulduğunu duydum." dedi.

Haberturk.comÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.499 -1,71
USD/TRY 5,9470 1,25
EUR/TRY 6,6373 1,19
EUR/USD 1,1139 -0,13
FAİZ 20,92 0,00
ALTIN/ONS 1.277,60 0,14
BRENT 74,85 0,38
© haberturk.com
Yukarı