Advertisement

Trump yönetiminin Çin'le ticaret savaşı hızlı bir çözüm bekleyenlerin yeniden düşünmesini gerektirecek gitgide öngörülebilir bir kalıbı izliyor.

Dünya genelindeki finansal piyasalar Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in Çinli muhataplarını yeniden üst düzey müzakerelere davet etmesini kutaldıktan bir gün sonra Başkan Trump bu fikri oldukça zayıflattı.

Perşembe günü Twitter'dan açıklama yapan Trump, "Çin'le anlaşma yapmak için baskı altında değiliz, onlar bizle anlaşma yapmak için baskı altında" dedi.

Trump'ın tweeti, "Bizim piyasalarımız yükseliyor, onlarınki çöküyor. Yakında ürünlerimizi evde üreterek tarifelerden milyarlar alacağız." ifadeleriyle devam etti.

Pekin'deki politika yapıcılara yakınlığıyla bilinen IMF Çin masasının eski şefi, Cornell Universitesi öğrtim üyesi Eswar Prasad, "Ticari anlaşmazlığa bir çözüm getirmek istedikleri için yeni fikirlere kesinlikle açıklar. Ancak Mnuchin'e bir şey vereceklerini de düşünmüyorum." dedi.

Prasad, Çinli yetkililerin Mnuchin'le yapacakları bir anlaşmaya sadık kalınıp kalınmayacağını da bilmediklerini ifade etti.

Prasad, "Mnuchin aklın sesi olarak görülüyor ancak hiçbir nüfuzu olmayan bir aklın sesi." dedi.

American Enterprise Institute'ta Çin uzmanı Derek Scissors da benzer görüşte. Scissors, Çinlilerin Mnuchin'in bir anlaşma getirebileceğine inanmadıkları çok açık." dedi.

Trump, Çin'den 200 milyar dolar ithalat ve hatta daha fazlasına yeni gümrük vergileri getirmenin detaylarını da değerlendiriyor ve Pekin üzerindeki baskıyı artırmaya devam etmeyi istediği sinyallerini tekrarlıyor.