Advertisement

Nomura Gelişen Piyasalar Ekonomisti İnan Demir, Bloomberg HT'ye Türk Lirası'nın son dönemde diğer gelişen piyasalara kıyasla pozitif ayrışmasındaki etkenleri şöyle sıraladı;

"Eylül ayından beri Ağustos'a kıyasla çok daha olumlu gelişmeler oldu. Merkez Bankası'nın yüklü faiz artışı, Yeni Ekonomi Programı'nda daha makul büyüme tahminleri ortaya konması gibi..

Dün Akbank sendikasyonundaki yüksek yenileme oranı Ağustos'ta fiyatlanan endişelere kıyasla daha olumlu tablo çiziyor.

Geçen ayki kur şokunun etkileri derin ve daha uzun süre kalıcı olacak ama daha kötümser senaryolar masada değil gibi" ifadesini kullandı.

Demir, 12 Ekim'deki ABD'li rahip Brunson davasına dair olumlu beklentilerin de fiyatlara girmeye başladığını bildirdi.

"AŞAĞI YÖNLÜ HAREKET SÜREBİLİR"

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge tahvillerde karışık seyrin devam ettiğine dikkat çekti. Tözge "Kısa vadeli tahviller geri gelemiyor, kurda ciddi şekilde geri çekilme olsa da kısa vadeli faizler yukarı gitmeye devam etti. 2-10 yıllık tahvil farkı yaklaşık 800 baz puana çıktı, bu bir rekor." diye konuştu.

Kurda 5.50'leri konuşmak için erken olduğunu ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretiyle hem jeopolitik, hem politik gelişmelerle ilgili olumlu beklentilerin TL'de satış baskını azalttığını belirten Tözge "TL'yi shortlamanın yüksek maliyeti, Brunson davasına dair beklentiler de TL'yi destekliyor. Kurda aşağı hareket devam edebilir. Bugün 6'nın üzerini zorlaması tamamen parite hareketinden kaynaklı." değerlendirmesini yaptı.

Tözge gelecek hafta aşağı yönlü hareketin devam edebileceğini söyledi.

Son haftalarda 6 seviyesinin üzerinde seyreden Dolar/TL dün 6 seviyesinin altına çekilmiş ve 5.96'yı test etmişti.
Euro/TL de 7 seviyesinin altına gevşeyerek bu hafta en düşük 6.94'ü gördü.
Borsa İstanbul 100 Endeksi ise 100 bin seviyesini aştı ve dün 100.298,73 puanla 31 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışı yaptı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Eylül 2018 Cuma, 12:53 Misafir Aşırı döviz açığının olması handikap kurun aşağı geleceğine pek ihtimal vermiyorum.Az bir geri çekilme olsa dahi seviye 6 liranın üstünde kalacaktır.Saygılarımla
28 Eylül 2018 Cuma, 12:52 Misafir Kis geliyor dolar dusuyor iste bunun aciklamasi bu