Advertisement

Wall Street'in gözleri Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günkü konuşması -belki bugüne kadar ki en önemlisi- üzerinde olacak.

Powell'ın Fed'in faiz artırımlarını durdurmaya yakın olmadığını söylediği Ekim başındaki yorumları, piyasadaki sert kargaşanın öncesindeydi. Hisse senetleri o zaman beri düzeltme seviyeleri civarında bocaladı. Kredi piyasaları önemli ölçüde stres sinyalleri verdi ve yatırımcılar, Fed'in şahin duruşunu gevşeteceğini düşünmeye başladı.

Yönetimi Şubat ayında üstlenen Powell için -planlarda önceki projeksiyonlara göre açıkça bir değişiklik olmasa da gelecek faiz artırımlarına temkinli yaklaşım sinyali verebilir- durum riskli ve sonuçları ağır olabilir.

Evercore ISI küresel politika ve merkez bankası stratejisi birim yöneticisi Krishna Guha, New York Ekonomi Kulübü'ndeki konuşmanın “Fed'in mesajını yumuşatma sürecini devam ettireceğini” belirtti. Guha, daha fazlasını umanların hayal kırıklığına uğrayabileceğini belirtti.

Guha'nın notlarında, “Bize göre Powell'ın Fed'in durmaya ve faiz artırımlarına mola vermeye hazırlandığının sinyalini vermesi ihtimali çok düşük.” ifadesi yer alırken Powell'ın görev süresindeki “en önemli konuşması” olabileceği belirtildi.

Guha, Powell'ın büyük bir ihtimalle Fed'in faiz patikasını sürekli olarak değerlendireceğini tekrarlayacağını söyledi.

Görünen o ki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) kısa vadeli gösterge faiz oranını Aralık ayında çeyrek puan artırmayı planlıyor. Piyasa ise çeyrek puanlık faiz artırımına yüzde 79 ihtimal veriyor.

Bu noktadan sonrası ise işlerin karıştığı nokta. FOMC, 2019 yılı için üç faiz artırımını işaret ederken piyasa sadece bir tane bekliyor. FOMC ile piyasa beklentileri arasındaki fark, birden fazla yetkilinin ekonomik koşulların devam etmesi durumunda kademeli faiz artırımlarının süreceğini ifade etmesine rağmen varlığını koruyor.

Powell'ın ciddi bir yöne değişimini işaret etmesinin pek muhtemel olmamasından dolayı -şu anki volatilite ve belirsizlik dikkate alındığında ani bir ara verme yerine- en azından daha yavaş bir faiz artırımı temposunu işaret edebileceğine yönelik beklentiler mevcut.

Horizon Investments baş küresel stratejisti Greg Valliere, “Biz Powell'ın bu bahar ''Nötr fonlama oranından çok uzaktayız' diye açıklamada bulunarak önemli bir hata yapan sağlam bir pragmatist olduğunu düşünüyoruz. Bu böylesine şahin bir açıklamaya hazırlıklı olmayan piyasaları ürküttü. Piyasalar Fed'in çok hızlı hareket etmeyeceğine dair garanti arıyor; Powell Çarşamba günü bu garantiyi sağlayabilir.” dedi.

Valliere, piyasadaki çalkantının sürmesi durumunda Aralık'taki faiz artırımının artık kesin olmaktan çok uzak olduğunu söyledi. Buna karşın Powell, bu ay başı Dallas'taki son konuşmasında hisse senedi fiyatlarının değerlendirdiği birçok değişkenden bir tanesi olduğunu vurgulamıştı.

Çarşamba günkü konuşma sonrasında Powell'ın bir konuşması daha olacak: 18 – 19 Aralık FOMC toplantısının ardından basın konferansı düzenlenecek. Ayrıca toplantıda FOMC üyeleri gelecek yıllara ilişkin ekonomik tahminlerini ve faiz tahminlerini güncelleme imkanı bulacak.

CNBC.com