Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Aralık Ayı Fiyat Gelişmeleri raporu yayınlandı.

Aralık ayında zayıf talebin etkisinin de hissedildiği belirtilen raporda, enerji, petrol ve döviz kurundaki gelişmelerin enflaasyonu olumlu etkilediği ifade edildi.

Merkez Bankası'nın rapor özetinde "Gıda yıllık enflasyonundaki gerilemeye hem işlenmemiş hem de işlenmiş gıda fiyatları katkı vermiştir." denirken ÜFE yıllık enflasyonunun birikimli etkilerle yüksek seyrettiği söylendi.

Giyimde endeks tarhinin en yüksek Aralık ayı düşüşünün görüldüğünün altı çizilen raporda, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonunun ve ana eğiliminin gerilediği belirtildi.

Cuma günü yayınlanan Aralık Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunun özeti şu şekilde:

Aralık ayında tüketici fiyatları yüzde 0,40 oranında azalmış ve yıllık enflasyon 1,32 puan gerileyerek yüzde 20,30 olmuştur. Enerji fiyatlarında, petrol fiyatları ve Döviz kurundaki gelişmelerin olumlu yansımaları izlenmiştir. Gıda yıllık enflasyonundaki gerilemeye hem işlenmemiş hem de işlenmiş gıda fiyatları katkı vermiştir. Temel mal enflasyonundaki düşüşün sürükleyicisi dayanıklı tüketim malları ile giyim fiyatları olmuştur. Hizmet enflasyonunda alt gruplar genelinde düşüş izlenmiştir. Aralık ayı enflasyonu üzerinde, petrol fiyatlarındaki düşüş ve Türk lirasındaki ılımlı seyre ek olarak zayıf talep koşullarının etkisi de hissedilmiştir. Bu görünüm altında çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi gerilemiştir.