Advertisement

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo Davos Zirvesi'nde Bloomberg International'a konuştu.

Barkindo Amerika'nın petrol üretiminde şu anda dünyada en büyük üretici konumunda olduğunu belirtti. OPEC ve Rusya'nın iyi bir enerji diyaloğu içinde olduğunu kaydeden Barkindo Rusya'ya ortaklıklarının süreceğini kaydetti.

Barkindo "2006 yılından bugüne kadar ve son sıkıntılı dönemde de Rusya'yla birlikte yol aldık, tarihi bir işbirliği gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. 2017 Ocak ayından geçtiğimiz aralık ayına kadar üzerinde anlaştığmız şeyleri uygulamaya çabaladık ve uyumlu bir şekilde çalıştık.

"RUSYA'YLA ORTAKLIĞIMIZ SÜRECEK"

"Rusya'nın çok önemli bir rol oynadığını söyleyebilirim, Rusların da bizimle çalışmak istediklerini ve dengeyi sürdürmek istediklerini biliyorum, ortaklığımız devam edecek" ifadesini kullandı.

Barkindo sözlerini şöyle sürdürdü;

"2018 verilerini inceledik, arz tarafında yaptığımız düzenlemelerin etkilerine bakınca, performansın çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Hem bizim hem de OPEC dışındaki ülkeler için performansın çok iyi olduğunu söyleyebilirim. 6 Aralık'ta aldığımız kararları uygulamaya başlıyoruz. Şu ana kadar çok iyi gidiyoruz, özellikle ortak hedeflerimizi gerçekleştirmek adına olmamız gereken yerdeyiz"