Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 14 Şubat 2019

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyareti

- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan Soçi'ye hareket edecek.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanatoryum Rus'ta İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

- Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin katılımıyla gerçekleştirilecek Suriye konulu Dördüncü Üçlü Zirve Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani daha sonra çalışma yemeğinde bir araya gelecek.

(Ankara/10.00/Soçi)

2- TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Kamu Denetçiliği Kurumunun Dünü, Bugünü ve Yarını" konulu sempozyumun açılışı ile TBMM Başkanlık Divanı Toplantısı'na katılacak.

(TBMM/10.30/13.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Valiliğe ziyarette bulunacak, koordinasyon toplantısına iştirak edecek, Sarar fabrikası ile Büyükşehir Belediyesini ziyaret edecek, engelli ve engelli aileleriyle buluşacak.

(Eskişehir/10.00-18.00)

2- Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Suriçi'nde incelemelerde bulunacak, Sur ve Kayapınar esnafını ziyaret edecek, şehit yakınları ve gazilerle buluşacak, seçim irtibat bürosu açacak.

(Diyarbakır/10.30-15.30)

3- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, esnaf ziyaretlerinde bulunacak, seçim irtibat büroları açacak, şehit yakınları, gaziler ve muhtarlarla toplantı yapacak, engelli ve yaşlılarla yemekte bir araya gelecek.

(Ankara/10.30-19.00)

4- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle toplantıda bir araya gelecek, Valiliği ziyaret edecek, il eğitim değerlendirmesi toplantısına katılacak, Şehit Eyüp Oğuz İmam Hatip Lisesi'ni ziyaret edecek, Ziya Öğretmen ile eğitim buluşmasına iştirak edecek.

(Elazığ/09.00-15.30)

5- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Avrupa Halk Sağlığı Acil Durumlarına Hazırlıklılık ve Yanıt Bölgesel Eylem Planı Bakanlar Toplantısı"nda konuşacak, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Zsuzsanna Jakab ile ortak basın toplantısı düzenleyecek.

(İstanbul/09.15)

6- TBMM'den

- Genel Kurulda, Maden Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifi üzerinde görüşmeler devam edecek.

(14.00)

EKONOMİ

1- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çeşitli ziyaretlerde bulunacak, seçim bürosu açacak, Kırşehir Belediyesi ile Alım Garantili Sözleşmeli Tarımsal Üretim Protokolü’nün imza törenine katılacak, besiciler ve çiftçilerle görüşecek.

(Kırşehir/11.00-17.00)

2- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Gümüşhane'de esnafı, Valiliği, AK Parti İl Başkanlığını, Belediyeyi; Bayburt'ta Valiliği, Belediyeyi, AK Parti İl Teşkilatını ziyaret edecek ve STK temsilcileriyle toplantı yapacak.

(Gümüşhane/09.30-13.45/Bayburt/14.45-19.15)

3- TÜİK, geçen yılın aralık ayına ilişkin Sanayi Üretim Endeksi ile bu yılın ocak ayına ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi'ni açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA DİPLOMASİ

1- NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ikinci gün oturumları yapılacak.

(Brüksel)

2- Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro taraftarları ile muhalefet arasındaki gerilim, ABD'nin yönetim değişikliği baskıları ve uluslararası yansımaları takip ediliyor.


(Caracas)

3- Suriye iç savaşındaki gelişmeler ile bölgedeki durum izleniyor.

(Halep/İdlib)

GÜNCEL

1- FETÖ davaları

- Darbe girişiminde Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 155 sanığın yargılanmasına 17. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Darbe girişimi sırasında Gölbaşı'nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirme teşebbüsüyle ilgili 68 sanığın yargılanması, 14. Ağır Ceza Mahkemesinde sürecek.

(Ankara/09.30)

- FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Sualtı Taarruz (SAT) ile Kurtarma ve Sualtı komutanlıklarında görevli 38 askerle bu personelden sorumlu sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasının "mahrem imamı" konumundaki 14 sivilin de aralarında bulunduğu 42'si tutuklu 52 sanığın yargılanmasına, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri'de devam edilecek.

(İstanbul/11.00)

AA