Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

PARİS (A.A) 21.102.2010 - Fransa'nın en büyük işçi sendikaları federasyonu CGT, üyelerine genel grevlere devam çağrısı yaptı.

CGT Başkanı Bernard Thibault, RMC radyo kanalına yaptığı açıklamada, ''Hükümet taleplerimiz karşısında duyarsız kalıyor. Gelecek hafta da geniş çaplı eylemlerimize devam etmemiz gerekir. Bu akşam sendika liderleriyle yapacağımız görüşmede, grevlere ve protestolara devam edilmesini isteyeceğiz''diye konuştu.

Emeklilik reformunu protesto eden petrol rafinerisi işçilerinin başlattığı grevler yakıt sıkıntısını giderek artırırken, Paris ve Lyon başta olmak üzere bazı kentlerde öğrenciler ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman çatışmalar meydana geliyor.

Eyleme katılan şoförlerin araçlarıyla yollara ve havaalanları girişlerine kurdukları barikatlar ulaşımı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Rafinelerdeki grevler ve yakıt depoları önündeki barikatlar yüzünden, ülkedeki benzin istasyonlarının dörtte biri sürücülere hizmet veremiyor.

Grevler ve protesto eylemlerinin eğlence ve turizm sektörlerini de olumsuz etkilediği bildirildi.

Sendikaların büyük tepkisini çeken yasa tasarısı, emeklilik yaşının 60'dan 62'ye çıkartılmasını ve tam emekli maaşı alma hakkının kazanılmasının 65'den 67'ye yükseltilmesini öngörüyor.

Mecliste kabul edilen ve senato gündemine gelen tasarının tamamının, bu akşam geç saatlerinde ya da yarın oylanması bekleniyor.