Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı'na katılan Devlet Bakanı Babacan, burada ihracatçıların döviz kuru başta olmak üzere birçok sorunlarını dinledi.

Konuşmasında Babacan, dünya piyasalarında zor günlerin hala devam ettiğini, ekonomilerde bir büyümenin söz konusu olduğunu, ancak bunun nasıl olduğuna bakıldığında bazı kaygılar taşıdığını belirtti.

Gelişmiş ekonomilerin yönetimlerine bakıldığında çok zayıf yönetimlerden oluştuğuna dikkat çeken Babacan, dünya genelinde ikinci bir dalga yaşanması halinde, bu yönetimlerin gerekli adımları atmaları yönünde bazı şüphelerin sürdüğünü söyledi.

"HASTANIN YOĞUN BAKIMDAN ÇIKMASI İÇİN ERKEN"

Dünya ekonomilerine bakıldığı zaman zor günlerin hala bitmediğini belirten Bakan Babacan, "Ekonomik büyüme var ama nereden geliyor bu büyüme, nasıl oluyor, diye baktığınızda, dünyada bu gerçekten kaygı uyandırıcı bir tablo oluşturuyor. Yoğun bakım odasındaki hastanın durumunun çok kötüden iyiye doğru seyretmesi. Hala her türlü tüple, kabloyla, tıbbi cihazla bağlı bir şekilde durumunun biraz iyileşmesine benziyor. Peki 'yoğun bakım odasından normal hasta yatağına çıkarabilir miyiz?' sorusunun cevabı 'hayır', daha çok erken. Daha uzun süre yoğun bakım devam edecek" dedi.

ELEKTRİK, DOĞALGAZ VE AKARYAKITA ZAM YOK

Hükümet olarak tüketicilere yönelik önemli kararlar aldıklarını açıklayan Bakan Babacan, bu çerçevede 2011 sonuna kadar elektrik, doğalgaz ve akaryakıta zam yapılmayacağını açıkladı.

Babacan, ayrıca iş dünyasına yönelik de 49 ilde işverenlerin prim ödemeyeceğinin altını çizdi. Ayrıca yeni elaman alacaklara yönelikte 6 aylık prim indirimi olduğunu, bunun masrafının devlet tarafından karşılanacağına vurgu yaptı.

SERBEST KUR, KESİNLİKLE DEĞİŞMEYECEK

İhracatçıların sıkça dile getirdikleri Döviz kuru şikayeti ile ilgili de bir açıklama yapan Babacan, Kur'un kesinlikle değişmeyeceğini, ayrıca sermaye hareketlerinin de serbest olacağına vurgu yaptı.

TL'nin değer kazanması ile ilgili de konuşan Babacan, gelişmiş ülkelerin paralarının da değer kaybettiği uyarısında bulundu. Türkiye'nin cari açığı olduğunu ve bunun devam edeceğini belirten Bakan Babacan, şunları söyledi:

"Kur ne olursa olsun, cari açık devam edecek. Ne zaman nükleer santral kurarız o zaman biter. Enerjide dışarıya bağlı olduğumuz müddetçe cari açık devam edecektir. Cari açığı portföy yatırımlarıyla kapatacağız. Aksi durumda bizim bu açığı kapatma durumumuz söz konusu değil. Serbest kur devam etmezse Aksi bir politika türkiyeyi uçuruma gönderir. Bir iki yıl sorun olacak . hep birlikte işler kötü derse kötü gider. sıkıntılı günleri birlikte atlatacağız."