Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

ANKARA (A.A) - 02.11.2010 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 6. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası sona erdi.

Açılış konuşmalarının ardından basına kapalı bölümü yaklaşık 2.5 saat süren şuranın ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Hisarcıklıoğlu, basın toplantısında, 81 ilin ticaret, sanayi, denizcilik gibi temel sektörlerinin sıkıntılarıyla, iş dünyası olarak bunlara yönelik çözüm önerilerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, şuraya katılan bakanlarla bürokratlara iletme imkanı bulduklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, geçmişten bu yana Türk iş dünyası olarak, düzenlenecek şuralarda hükümet üyeleriyle bir araya gelip, dertlerini iletme arzusunda olduklarını hatırlatarak, bugün yapılan 6. şurada bu imkana kavuştuklarını bildirdi. Hisarcıklıoğlu, bundan dolayı Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti.

Şurada 7 bölge, üç büyük il ile 5 konsey bazında ve ana sektörler itibarıyla yaşadıkları sorunları ele aldıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu konuda oda ve borsa başkanlarına yaptıkları çalışmadan dolayı da teşekkür etti.

Şurada ele alınan konular ve yapılan konuşmaların ilgili bakanlıklara kısa sürede iletileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, küresel krizden çıkarak büyük bir yarışa giren Türkiye'nin gelecek dönemde hedeflerinin çok büyük olduğuna işaret etti. Başbakan Erdoğan'ın, 2023 yılı için dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında olma hedefini Türkiye'nin önüne koyduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, ''Dinlenmeye, vakit kaybetmeye zamanımız yok. Burada kamu özel sektör işbirliğine, 72 milyon halkın mutluluğu ve refahı noktasında Türk iş alemi olarak biz üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ve bunun için de yapılması gerekenleri ilettik ve biz tekrar katılımcı demokrasi anlayışından dolayı bu fırsatı verdiği için Sayın Başbakan'a teşekkür ederiz'' dedi.

Basın toplantısında daha sonra gazetecilerin soruları yanıtlandı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yeniden yapılandırmaya dönük çalışmaların hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine, söz konusu çalışmanın araya Kurban Bayramı'nın girmesi nedeniyle birkaç hafta içerisinde açıklanacağını söyledi.

Ulusal İstihdam Strateji Planı ile ilgili soru üzerine de Babacan, istihdam paketinin, içinden çok acil ve hemen atılabilecek adımların daha küçük bir paket haline getirilerek yakında TBMM'ye sunulacağını belirtti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ''Sosyal güvenlik primindeki 5 puanlık indirime benzer bir uygulamanın yapılmasını istediği''nin hatırlatılması üzerine de 5 puanlık bir indirim talebinde bulunmadığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, istediğinin geçmişte olduğu gibi vergisini zamanında ödeyenlere ilave yapılan 5 puanlık indirim gibi teşvik edici birtakım tedbirlerin alınmasına ilişkin olduğunu bildirdi.

Soruların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hisarcıklıoğlu'na gümüş bir tabak ile elişi çini bir sürahi hediye etti.

Bu arada şurada, TOBB tarafından hazırlanan geniş kapsamlı bir raporun 8 dakikalık özetinin sunumu yapılırken, 15 oda ve borsa başkanının da söz alarak sorunlarını dile getirdikleri öğrenildi.