Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

İZMİR (A.A) - 15.11.2010 - İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kruvaziyer turizminde hedeflerinin 3 milyon turiste ulaşmak olduğunu belirtti.

İZTO'dan yapılan yazılı açıklamada, kruvaziyer turizmle gelen turist sayısını artırmak için odanın çalışmalarına devam ettiği, Ekrem Demirtaş'ın 29 Kasım–1 Aralıkta Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenecek Seatrade Med Akdeniz Kruvaziyer-Feribot-Süper Yat Sergi ve Konferansı'na katılacağı bildirildi.

Demirtaş, iki yıl önce de İtalya'nın Venedik kentinde düzenlenen fuara katıldıklarını, o fuardaki görüşmelerin, yeni bağlantılar, yeni gemiler, yeni yolcular olarak kente geri döndüğünü ifade etti.

Cannes'daki fuarda kruvaziyer şirketi yetkilileri, acenteler, Akdeniz Kruvaziyer Birliği ve Avrupa Kruvaziyer Konseyi yetkilileriyle görüşeceklerini belirten Demirtaş, şunları kaydetti:

''İzmir'i tanıtacağız, kruvaziyer şirketlerine verdiğimiz destekler, imkanlar hakkında bilgi vereceğiz. Yeni gemileri İzmir'e çekmek için çalışacağız. Artık sadece İzmir'i değil, İzmir merkezli olmak üzere hem Doğu Akdeniz'i hem de Karadeniz'i pazarlayacağız. Bu yeni tur çalışmalarına büyük ilgi var çünkü kruvaziyer dünyasında artık bilinen rotaların dışında, Doğu Akdeniz'i kapsayan, Karadeniz'e ulaşan yeni rotalara ihtiyaç var. Turist yeni rotalar istiyor. Cannes'da hedefimiz mevcut seferlere ve gemilere yenilerini eklemek. Şu ana kadar gelen verilerde 2011 yılında kentimize 191 gemi ile 462 bin 926 yolcu bekliyoruz. Hedefimiz 3 milyon turiste ulaşıp İzmir'i Akdeniz'in kruvaziyer yıldızı yapmak.''