Advertisement

ANKARA (A.A) - 24.02.2011 - Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 7 bin Türkün Libya'dan çeşitli yollarla Türkiye'ye getirildiğini söyledi.

Çağlayan, Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğü, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi, Türk Eximbank, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Arap Türk Bankası, Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşverenler Sendikası ve Libya'da iş yapan Türk müteahhitlik firmalarının temsilcileriyle bir toplantı yaptı.

Bakan Çağlayan, toplantıda yaptığı konuşmada, Libya'da bulunan bir kısım Türkün kara yoluyla Libya'nın komşu ülkelerine ulaştırıldığını belirterek, 6 bin kişi alabilecek bir deniz filosunun da oluşturulduğunu söyledi. Bingazi'de kalan Türklerin sayısının 890 olduğunu ifade eden Çağlayan, 606 yabancı uyruklu firma çalışanı da dahil kentte bin 496 kişinin bulunduğunu kaydetti.

İskenderun gemisinin saat 12.00 itibariyle Bingazi'de olacağını anlatan Çağlayan, saat 12.00'dan sonra Bingazi'deki tüm vatandaşların ve yabancı uyruklu firma çalışanlarının alınıp Türkiye'ye getirileceğini söyledi. Çağlayan, gelişen olağanüstü olaylardan dolayı Libya'daki müteahhitlerin ve çalışanların sadece bir mola verdiğini ifade ederek, olayların yatışmasıyla birlikte bu ülkedeki kişilerin tekrar işlerinin başına döneceklerini bildirdi.

Çağlayan, Libya'ya yönelik ihracat rakamları konusunda da bilgi verirken, bu ülkeye 2010 yılının 1 Şubat - 22 Şubat tarihleri arasında 108 milyon dolar ihracat yapıldığını, bu yıl aynı dönemde ise 126 milyon dolar ihracat yapıldığını kaydetti. Mevcut gelişmelerin Libya'ya yönelik ihracat artışını negatif yönde etkileyebileceğini belirten Çağlayan, ihracat rakamlarında geçici bir azalma olabileceğini söyledi.

Çağlayan, olayların yaşandığı Mısır'a yapılan ihracatın da geçen yıl 1 Şubat-22 Şubat tarihleri arasında 342 milyon dolar, bu yıl aynı dönemde ise 261 milyon dolar olduğunu kaydetti.

Geçen yıl 1 Ocak-22 Şubat tarihleri arasında Tunus'a 103 milyon dolarlık, bu yıl aynı tarihlerde ise 62 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini anlatan Çağlayan, Tunus'a 1 Şubat-22 Şubat tarihlerinde geçen yıl 36 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatın bu yılın aynı döneminde 33 milyon dolara gerilediğini ifade etti.