Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

LONDRA (A.A) - 09.03.2011 - Libyalı yetkililer, diplomatlar ve bankacılar tarafından her yerde aranan Libya Merkez Bankası Başkanı Ferhat Ömer Bingdara'nın İstanbul'da kaldığı belirtildi.

İngiliz Financial Times gazetesinin yayımladığı habere göre Bingdara, gazeteye yolladığı bir elektronik mesajda İstanbul'da olduğunu ifade etti.

Libya Maliye Bakanının vekaleten yerine atandığını kaydeden Bingdara, görevini terk etmediğini, "işleri daha iyi yürütmek amacıyla yabancı bir ülkede bulunduğunu" savundu.

Kaddafi rejimine yakınlığıyla bilinen ve isyanın merkezi Bingazi doğumlu olan 45 yaşındaki Bingdara'nın, muhaliflerin safına geçeceğine ihtimal verilmiyor.-REUTERS: BİNGDARA DUBAİ'DE-Reuters ajansı ise Bingdara'nın şu anda Dubai'de bulunduğunu ve kendisiyle telefon bağlantısı kurduğunu bildirdi.

Bingdara Reuters muhabirine, Trablus'taki iletişim sorunları nedeniyle 22 Şubattan itibaren yurt dışında çalıştığını söyledi ve Maliye Bakanının kendi yerine geçici olarak atanmasına karşı çıktı.

Sadece parlamentonun kendisini görevden alabileceğini kaydeden Bingdara ''22 Şubatta İstanbul'a gittim. Hükümet İstanbul'a gittiğimi biliyordu. Başbakan biliyordu'' dedi.

Libya'daki olaylar üzerine ülkeye geliş gidişlerde sorunlar olması ve iletişimin olumsuz etkilenmesi yüzünden Trablus'ta çalışmasının imkansız hale geldiğini söyleyen Bingdara, şimdi görevinin BM ve uluslararası örgütler ile bağlantı kurmak ve Libya halkının mal varlığının dondurulmamasını sağlamak olduğunu dile getirdi.