Advertisement

MOSKOVA (A.A) - Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rusya'nın Uzakdoğu bölgesindeki Votkinsk'te balistik füze fabrikasında çalışan işçilerle konuşması sırasında yaptığı açıklamada, "Güvenlik Konseyi'nin kararı eksik ve hatalı. Her şeye izin veren bu karar Orta Çağ'daki Haçlı Seferlerine daveti anımsatıyor. Bu karar aslında bağımsız bir devletin işgaline izin veriyor" diye konuştu.

Rusya'nın bu kararı desteklemediğini ifade eden Putin, "Muammer Kaddafi rejimi demokrasi kriterlerine uymuyor, ama yine de bu kimseye, iç siyasi sorunlarına müdahale hakkını vermiyor" dedi.

ABD'nin güç kullanma kararlarını uluslararası arenada bu kadar kolay alabilmesinden endişe duyduğunu ve Libya'daki olayların Rusya'nın savunma kapasitesini güçlendirmek zorunda olduğunu gösterdiğini ifade eden Putin, "ABD'nin siyaseti (başka ülkelerin içişlerine müdahale) istikrarlı bir eğilim kazanmakta" diye konuştu.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın görevi sırasında Belgrad'ı, Bush yönetimlerinin de Irak ve Afganistan'ı bombaladığını söyleyen Putin, şöyle kaydetti: "Sırada sivil nüfusun korunması bahanesiyle Libya var. Mantık ve vicdan nerede acaba... İkisi de yok."