Advertisement

TürkTraktör ve Ziraat Makineleri A.Ş'nin, bu yılın Ocak-Mart dönemindeki cirosunun, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63 artırarak 391 milyon liraya yüklediği bildirildi.

TürkTraktör'den yapılan açıklamaya göre, New Holland ve Case IH markalarıyla üretim yapan firma, ocak-mart döneminde 8 bin 446 traktör üretti. Bu dönemde, yurtiçinde 7 bin 244 adet traktör satarak 337 milyon lira, yurtdışına ise bin 212 adet traktör ve bin 71 adet transmisyon satarak 54 milyon lira gelir elde etti.

Açıklamada, TürkTraktör'ün vergi sonrası net dönem karının ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 205 artarak 74 milyon liraya, FAVÖK rakamının ise yüzde 122 artış ile 95 milyon liraya ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, ''Türk otomotiv sektörünün ilk üretici firması olarak 1954;ten bu yana traktör üretimi gerçekleştiren TürkTraktör'ün çiftçinin beklenti ve ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt vererek, son 3 yıldır yüzde 50'nin üzerindeki pazar payıyla lider konumda olduğu'' belirtildi.

TürkTraktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. Genel Müdürü Marco Votta, konuyla ilgili yazılı değerlendirmesinde, 2011 yılının ilk çeyreğinde yakalanan performansla, yıla güçlü bir başlangıç yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Elde ettiğimiz başarılı sonuçlarda, Tier-3 motorla yenilediğimiz yerli traktörlerimizin desteğiyle, iç pazar satışlarımızın payı yüksektir. Yıl başından itibaren Türkiye'de zorunlu hale getirilen Tier-3 motor uygulamasını tamamlayan ilk firma olmanın gururunu yaşıyoruz.

Bu uygulama kapsamında 50 ila 100 HP arasındaki bütün yerli üretim traktörlerimizi, daha az karbon emisyonu sağlayarak çevreye daha duyarlı olan Tier-3 motorla yeniledik. 2011 yılında TürkTraktör olarak, yıllardır Türk çiftçisi tarafından en çok tercih edilen New Holland ve Case IH markalarımızla traktör ve tarım ekipmanları pazarlarındaki liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.''

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Mayıs 2011 Perşembe, 13:58 Misafir tarım sektörü çok hareketli tabii bu seneki buğday fiyatlarısektörün gelecegini belirler
Kapat