Advertisement

Sprott Inc.'in yönetim kurulu başkanı Eric Sprott, yatırımcıların Döviz yerine altın satın almasından ötürü altının 2000 doları görebileceğini söyledi.

New York Hard Assets Investment konferansının ardından röportaj veren Sprott, altında bu yıl yüzde 17 artış öngördü. Altının onsu geçtiğimiz yıl Comex Borsasında ortalama 1,228.45 dolarda seyrederken, 2010'u da 1,421.40 dolar seviyesinden kapadı.

Altının son 11 yılda her yıl yüzde 17 değerlendiğini hatırlatan Sprott, bu durumun bu sene için de geçerli olacağını savundu. Sprott, altının bu yıl kolaylıkla 2000 dolara  yükselebileceğini belirtti.

Son 10 yıldır yükselişini sürdüren altın, yatırımcıların altını dolara alternatif görmesiyle 2 Mayıs'ta rekor seviyeye tırmandı. Gümüş ise son 10 yılın 9'unu yükselişle geçirdi ve 25 Nisan'da 49.845 dolar seviyesinden 30 yılın zirvesine tırmandı.

Altın ve vadeli altın kontratlarını 10 yılın üzerinde süredir destekleyen Sprott'un şirketi de yatırımcılara altın öneriyor.

Gümüşte de altın gibi yeniden sıçrama bekleniyor. Taleplerin artışıyla, sanayide de yaygın bir şekilde kullanılan gümüşün 50 doların üzerine çıkması bekleniyor.

Fiziki gümüş piyasasında da altın gibi paranın dolaştığını belirten Sprott, gümüş fiyatlarının altından daha hızlı yükseldiğini, 50 dolar seviyesinin ise çok uzakta olmadığını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Mayıs 2011 Salı, 12:26 Misafir şuanda altın alalımmı yoksa bekleyelimmi bi tavsiyeniz varmıdır
10 Mayıs 2011 Salı, 09:40 Misafir eric sprott kanadalı bir hedge fon yöneticisi olup, dünyada elinde en çok gümüş bulunduran ve 2000 yılından beri düzenli altın alan çok başarılı biri. sözleri finans dünyasında john paulson veya soros kadar dikkate alınıyor, hatta kanadalı olması onu diğerlerine göre daha açık konuşmasınıda sağlıyor, bence sprott'u takip edin çünkü piyasanın psikolojisini en iyi anlayan yatırımcılardan.tunckar