Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rusya'nın birçok bölgesinde benzin sıkıntısının baş göstermesi üzerine, hükümetin benzin ihracatı vergisine yaptığı yüzde 44 oranındaki zammın haziran ayında da yürürlükte kalacağı bildirildi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Elvira Nabiullina bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, iç piyasadaki talebi karşılamak için benzin ihracat vergisinin yüzde 44 oranında artırılarak ton başına 408,30 dolara yükseldiğini belirterek, ''Bu geçici artışı haziran ayında da devam ettirme olasılığı var. Ancak bu konudaki nihai kararı vermek için bakanlık uzmanları önce piyasayı ciddi bir şekilde inceleyecekler'' diye konuştu.

Rusya'nın bazı bölgelerinde geçen nisan ayında benzin sıkıntısı ortaya çıkması üzerine Rus hükümeti önlem olarak 1 Mayıs'tan itibaren benzin ihracatı üzerindeki vergi oranını yüzde 44 oranında artırarak üretici firmaların benzini yurt dışı yerine iç piyasaya satmalarını sağlamaya çalışmıştı.

Petrol şirketleri ülkedeki fiyatların hükümet tarafından belirlenmesi yüzünden benzini fiyatının yüksekliği nedeniyle yurt dışına satmayı tercih ediyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin geçen hafta yaptığı açıklamada, iç piyasaya benzin tedarikinin istikrarlı bir şekilde sağlanamaması halinde hükümetin ek önlemler alabileceği uyarısında bulunmuştu.