Advertisement

Türkiye'de geçen yıl yaklaşık 90 bin sahte para ele geçirilirken, 4 bin 280 kişi gözaltına alındı.

Paranın piyasaya sürülmesi ve dolaşımının kolay olması, artan ekonomik faaliyetlerin kayıt dışı para dolaşımını kolaylaştırması ve teknolojik gelişmeler, suç örgütleri için sahte para basımı ve piyasaya sürülmesi faaliyetlerini cazip hale getiriyor.

Türkiye'de ekonominin küresel piyasalarla giderek daha fazla entegre olması ve baskı teknolojilerindeki gelişmeler ile baskı ekipman ve malzemelerine rahatlıkla erişim sağlanabilmesi, parada sahtecilik suçunu kolaylaştırıyor.

Sahte paranın piyasaya sürülmesi yöntemleri ve piyasaya sürüldüğü yerler çeşitli etkenlere bağlı olarak farklılık gösteriyor. Sahte paranın genel olarak mal ve hizmet alımlarında, akaryakıt istasyonlarında ve hayvan pazarlarında yoğun olarak piyasaya sürüldüğü; bu kapsamda sahte paranın piyasaya sürülmesinde nüfusun yoğun olduğu ve nüfus hareketliliğinin hızlı olduğu yerler ile sanayinin canlı olduğu ve sıcak para hareketinin yoğun olduğu yerlerin tercih edildiği görülüyor.

Polis bölgesinde en fazla Türk Lirası'nın sahtesi ele geçirilirken, bunu ABD Doları ve Avro takip etti. En fazla sahtesi üretilen kupür ise 50 ve 20 TL ile 100 ABD Doları ve 100 Avro oldu.

Jandarma bölgesinde ise ele geçirilen sahte paraların yüzde 53,9'unu ABD Doları, yüzde 45,7'sini TL, yüzde 0,4'ünü Avro ve diğer ülkelerin paraları oluşturdu.

Polis bölgesinde 2009 yılında parada sahtecilik suçlarına yönelik olarak 31 planlı operasyon gerçekleştirildi, 3 bin 157 sahte para olayında 4 bin 154 şüpheli gözaltına alındı.

2010'da ise parada sahtecilik suçlarına yönelik olarak 39 planlı operasyon düzenlendi, 3 bin 131 sahte para olayında 3 bin 880 şüpheli şahıs hakkında yasal işlem yapıldı.

Geçen yıl en fazla sahte banknot Ankara'da ele geçirildi. Ankara'yı Diyarbakır, Kocaeli, İstanbul ve Kayseri takip etti. En fazla sahte madeni para ise Kilis'te ele geçirildi. Bu ili Antalya, Ordu ve Konya izledi.

Jandarma bölgesinde ise 2009'da 374 sahte para olayı meydana geldi, bu olaylarda 573 şüpheli ile birlikte 13 bin 907 adet sahte para ele geçirildi.

2010 yılında da 256 olayda, 400 şüpheli ile birlikte 13 bin 46 adet sahte para ele geçirildi.

Polis ve jandarma ekipleri geçen yıl 88 bin 198 sahte para ele geçirdi, 4 bin 280 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.