Advertisement

(A.A) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayına ilişkin ''Sektörel Güven Endeksleri''nin sonuçlarını açıkladı. TÜİK'in verilerine göre, Temmuz'da hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri azalırken, inşaat sektörü güven endeksi artış kaydetti.

Temmuz ayında hizmet sektörü güven endeksi, bir önceki aya göre yüzde 2,91, perakende ticaret sektörü güven endeksi de yüzde 2,29 oranında azalırken, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,50 oranında arttı.

Haziran ayında 119,02 olan hizmet sektörü güven endeksi 115,56, 117,79 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 115,09 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksi ise 97,82 değerinden 98,31 değerine yükseldi.

Hizmet sektörü güven endeksindeki düşüş, gelecek üç ayda hizmetlere olan talep, perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş ise mevcut mal stok seviyesi ve gelecek üç ayda iş hacmi (satışlar) değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklandı.

İnşaat sektörü güven endeksindeki artış ise alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi değerlendirmelerinin iyileşmesinden kaynaklandı.