Advertisement

Genelkurmay Başkanlığı görevini vekaleten yürüten Orgeneral Necdet Özel, bu göreve asaleten atandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Orgeneral Özel'in Genelkurmay Başkanlığına asaleten atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını imzaladı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, atandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı kararnameler, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever tarafından açıklandı.

Buna göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığına 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanlığına Hava Lojistik Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanlığına ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu atandı.

Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner Harp Akademileri Komutanlığına, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman 1. Ordu Komutanlığına atandı.

Orgeneral atamalarına göre, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman 1. Ordu Komutanlığına, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Hulusi Akar Genelkurmay 2. Başkanlığına getirildi.

Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüd Başkanı Korgeneral Abdullah Atay Ege Ordu Komutanlığına, 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Ahmet Turmuş 3. Ordu Komutanlığına atandı.

Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Nusret Güner Donanma Komutanlığına getirilirken, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı YAŞ üyesi oldu.

-Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu kimdir?

Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 1948'de Konya'da doğdu. Kara Harp Okulundan 1969'da, İstihkam Okulundan da 1969'da mezun oldu Kıvrıkoğlu, 1977 yılına kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yaptı.

Kara Harp Akademisinden 1979 yılında mezun olan Orgeneral Kıvrıkoğlu, ardından Kurmay Subay olarak; 3'üncü Ordu Komutanlığında Karargah Subaylığı, 8'inci Kolordu Elazığ, Malatya, Bingöl, Tunceli İl Sıkıyönetim Komutan Yardımcılığı emrinde Karargah Subaylığı, NATO Güneydoğu Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire İstihbarat Şube Karargah Subaylığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Kuvvetleri Özel İstihbarat Başkanlığı Dış İstihbarat Şube Müdürlüğü, 66'ncı Zırhlı Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, Belçika/Mons'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahında (SHAPE) Harekat Başkanlığı Tatbikat ve Değerlendirme Şube İrtibat Kısım Amirliği ve Silah Kontrol Şube Müdürlüğü ile 4'üncü Kolordu 229'uncu Motorlu Piyade Alay Muharebe Grup Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Tuğgeneralliğe 1996'da terfi eden Kıvrıkoğlu, Tuğgeneral rütbesi ile 3'üncü Ordu Komutanlığı Harekat Kurmay Yarbaşkanlığı ve 8'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 2000 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi ile 3'üncü Mekanize Piyade Taktik Tümen Komutanlığı ve Belçika Mons'da Milli Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı görevlerini yürüten Kıvrıkoğlu, 2004 yılında Korgeneralliğe terfi etti.

9'uncu Kolordu Komutanlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunan Kıvrıkoğlu, 30 Ağustos 2008 tarihinden Orgeneralliğe terfi etti ve Ege Ordusu Komutanlığına atandı.

Asiye Hale Kıvrıkoğlu ile evli olan ve iki çocuğu bulunan Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu İngilizce biliyor.

-Hava Kuvvetleri Komutanlığına atanan Orgeneral erten kimdir?

Hava Kuvvetleri Komutanlığına Hava Lojistik Komutanı Orgeneral Mehmet Erten atandı.

Mehmet Erten, 1948'de Muğla'da doğdu. 1968'de Hava Harp Okulundan, 1969'da Uçuş Okulundan mezun olan Erten, 1979'a kadar Hava Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde kol uçuculuğu yaptı. Hava Harp Akademisinden 1981 yılında mezun olan Erten, kurmay subay olarak, 4. Ana Jet Üs Komutanlığı Bakım Plan Kısım Amirliği, 4. Ana Jet Üs Komutanlığı Harekat Subaylığı, 9. Ana Jet Üs Komutanlığı Harekat Kısım Harekat Subaylığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı Personel Harp Plan Subaylığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı Plan ve Yönetim Şube Müdür Vekilliği, NATO Havadan Erken İhbar Kontrol Programı Yönetim Ajansında (NAPMA) Harekat Destek Subaylığı, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Harekat Komutanlığı ve Genelkurmay Lojistik Başkanlığı Lojistik Daire Lojistik Plan Koordinasyon Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

Tuğgeneralliğe 1999'da terfi eden Erten, tuğgeneral rütbesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Plan Program Daire Başkanlığı ve 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı görevlerinde bulundu. Tümgeneralliğe 2003'te terfi eden Erten, tümgeneral rütbesi ile Hava Lojistik Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2007'de korgeneralliğe terfi eden Erten, korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Lojistik Başkanlığı görevini müteakip Hava Lojistik Komutanlığı görevinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 2011'den geçerli olmak üzere orgeneralliğe terfi etti.

Münevver Erten ile evli olan Mehmet Erten'in bir çocuğu bulunuyor.

-Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 1 koramiral, 1 tümamiral, 3 tuğamiral ve 7 kurmay almay bir üst rütbeye yükseltildi

YAŞ kararlarına göre, koramiral Nusret Güner oramiralliğe, Tümamiral Veysel Kösele koramiralliğe, Tuğamiraller Kemalettin Gür, Hasan Şükrü Korlu ve Emin Sami Örgüt tümamiralliğe yükseltildi.

Ayrıca deniz kurmay albaylar Mustafa Zeki Uğurlu, Ali Murat Dede, Aydın Şirin, Hasan Nihat Doğan, Muhittin Elgin, Hayrettin İmren ile Deniz Mühendis Albay Ahmet Çakır tuğamiralliğe terfi etti.

Devam edecek...