Advertisement

IMF ve AB de ayrılık yaşıyor

IMF ve AB de ayrılık yaşıyor

Fransa ve Almanya arasındaki EFSF ayrılığından sonra IMF de AB ile kurtarma fonu konusunda fikir ayrılığı yaşıyor

20 Ekim 2011 Perşembe, 14:07 Güncelleme: 20 Ekim 2011 Perşembe, 14:08

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki görüş ayrılığının Yunanistan'a yapılacak 8 milyar avroluk yardımı tehdit ettiği bildirildi.

AB yetkilileri, IMF'nin, AB'nin Yunanistan'ın borcuyla ilgili tahminlerini iyimser olarak değerlendirdiğini ve Yunanistan için hazırlanan 110 milyar avroluk kurtarma paketinin 8 milyar avroluk 6'ıncı diliminin onaylanmasının ertelenmesini istediğini söylediler.

IMF'nin, bu hafta sonu Brüksel'de yapılacak AB zirvesinin sonucunun beklenmesinden yana olduğu belirtildi.

IMF ve AB'nin 8 milyar avroluk dilimi serbest bırakmaması halinde Yunanistan'ın temerrüte düşmesinden, Avro Bölgesi'nin büyük ekonomileri İspanya ve İtalya'nın da muhtemelen krizin içine çekilmesinden ve bankacılık sisteminin büyük güçlüklerle karşı karşıya kalmasından endişe ediliyor.

Borç krizinin aşılması için kapsamlı plan arayışı içindeki Avro Bölgesi liderleri, Yunanistan'ın borcunun azaltılması için yeni adımlar atılması, Avrupalı bankaların sermayelerinin artırılması ve krizin bölgenin büyük ekonomilerine sıçramasını önlemek için Avro Bölgesi kurtarma fonunun güçlendirilmesi konularında anlaşmak için çaba gösteriyorlar.

Fransa Maliye Bakanı François Baroin, geçen hafta sonu Paris'te düzenlenen G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları toplantısında, 23 Ekim'de yapılacak AB zirvesinde Avro Bölgesi'nin borç krizinin aşılmasında ''kararlı'' önlemlerin kabul edileceğini söylemişti. Ancak daha sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yanı sıra diğer Alman yetkililerin, bölgenin borç krizinin tek bir zirvede çözülemeyeceği yönündeki açıklamaları zirveden beklenen olumlu sonuçlara gölge düşürmüştü.

Bu arada, Finlandiya Maliye Bakanı Jyrki Katainen yaptığı açıklamada, ''her şeyi halledebilecek çözümlerin pazar günü düzenlenecek zirvede çıkabileceğini sanmadığını, ancak doğru yönü gösterecek kararların alınacağından emin olduğunu'' söyledi.

Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty de ''iki adım ileri bir adım geri'' yaklaşımının rahatsız edici olduğunu belirtti.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.861 -0,03
USD/TRY 5,8132 0,14
EUR/TRY 6,5531 0,17
EUR/USD 1,1247 0,13
FAİZ 21,25 0,00
ALTIN/ONS 1.275,52 -0,02
BRENT 71,97 0,49
© haberturk.com
Yukarı