Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA PİYASALARI MÜDÜRÜ

2022 yılında gerçekleştirilen 40 halka arzın ardından 2023 yılında da toplam 5 şirketin halka arzı tamamlandı.

Şirketlerden SDT Uzay ve Oncosem, 4 Ocak tarihinde halka arz edildi ve Borsada işlem gördüğü 13 günün tamamında tavan seviyelerden kapanışlar yaptı. Benzer şekilde 12 Ocak’ta halka arz olan Söke Un, işlem gördüğü 7 günün tamamında tavan seviyelerden kapanışlar yaptı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü halka arz sonrası işlemlere başlayan Astor Enerji ise işlem gördüğü 3 işlem gününün tamamında da tavan seviyelerden kapanışlar gerçekleştirdi.

Tapdi Oksijen Tınaztepe ise işlem gördüğü 8 günden 4’ünde tavan oldu.

Halka arzlara yatırımcılardan yoğun ilgi devam ederken son gerçekleşen ve halka arz büyüklüğü 2,625 milyar TL olan Astor halka arzına 753 bin yatırımcı katıldı; talebi karşılanan yatırımcı sayısı 691 bin oldu.

Halka arza yurt içi bireysel yatırımcılara tahsis edilen payların 60,9 katı talep geldi ve bireysele dağıtım oranı yüzde 1,64 gibi düşük seviyelerde gerçekleşti.

Maçkolik A.Ş.’nin ise halka arz talep toplama süresi Cuma günü sona erdi. 8,5 milyon lot hissenin satılacağı arzda 38,0 TL’lik fiyatla arz büyüklüğünün 323 milyon TL olması planlanıyor. Arzda bireysel yatırımcılara eşit dağıtım olacak.

Şirket İlk işlem Büyüklük Arz fiyatı Artış(%)* Tavan günü sayısı
SDDTR 4 Ocak 392 mln 32,00 244 13
ONCSM 4 Ocak 104 mln 17,50 244 13
TNZTP 11 Ocak 286 mln 10,21 66 4
SOKE 12 Ocak 581 mln 7,50 94 7
ASTOR 18 Ocak 2,6 mlr 12,50 33 3

*20 Ocak kapanışı itibariyle, SDT ve Oncosem'de bireysele eşit dağıtım, Tapdi'de eşit dağıtım, Söke Un ve Astor'da oransal yöntem kullanıldı.

SPK geçtiğimiz Perşembe günü de Bülbüloğlu Vinç Sanayi A.Ş.’nin halka arzına onay verdi. 11,5 milyon adet payın 31 TL fiyattan arz edileceği açıklanırken arz büyüklüğünün 356,5 milyon TL olacağı hesaplanıyor.

Taslak izahnameye göre halka arz oransal dağıtım yöntemiyle yapılacak.

SPK'dan halka arzlarla ilgili kritik düzenleme

SPK geçtiğimiz Perşembe günü halka arzlarda bireysel yatırımcıyı korumaya yönelik bir takım kararlar aldı.

Buna göre; halka açık olmayan ortaklıkların paylarının ilk defa halka arz edilmesi işlemleri kapsamında; serbest ve/veya unvanında “özel” ibaresi yer alan yatırım fonlarının kurumsal yatırımcı kapsamında sayılabilmesi için “yatırımcı sayısının 50’den az olmaması” ve “herhangi bir yatırımcının toplam fon katılma payı sayısının yüzde 20’sinden fazlasına sahip olmaması” koşullarının birlikte sağlanması gerekecek.

Portföy yönetim şirketleri tarafından bireysel portföy yöneticiliği sözleşmesi imzalamış olduğu müşterileri adına iletilen talepler kurumsal yatırımcı grubu kapsamında değerlendirilmeyecek.

Daha önce kurumsal yatırımcı kapsamında sayılan, aktif toplamının 50 milyon TL, yıllık net hâsılatının 90 milyon TL, özsermayesinin 5 milyon TL’nin üzerinde olması kıstaslarından en az ikisini taşıyan kuruluşlar artık kurumsal yatırımcı olarak değerlendirilmeyecek.

Daha önce halka açık olmayan ortaklıkların paylarının ilk defa halka arz edilmesi işlemlerinde, halka arz edilen payların piyasa değerinin 100 milyon TL ve altında olması durumunda “Borsa’da Satış” yönteminin uygulanmasına ilişkin hükümdeki tutar 250 milyon TL olarak uygulanacak.

2023'te halka arzlara yoğun yatırımcı ilgisi görülürken, halka açılan şirketlere yenileri ekleniyor.

Son olarak yatırımcıya sunulan Maçkolik'in halka arz büyüklüğünün 323 milyon TL olduğu açıklandı.

İnfo Yatırım'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamaya göre, Maçkolik halka arzında 38 TL fiyattan 8,5 milyon adet hisse satıldı.

Halka arza sunulan hisselerin %39’u yurtiçi bireysel, %40’ı yurtiçi kurumsal, %20’si yurtdışı kurumsal yatırımcıya, %1’i şirket çalışanlarına dağıtıldı.

Açıklamaya göre, şirket çalışanlarına tahsisat tutarının yaklaşık 1,3 katı, bireysel yatırımcılara tahsisat tutarının yaklaşık 14,5 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsisat tutarının yaklaşık 60,2 katı, yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsisat tutarının 8,6 katı olmak üzere toplamda 31,5 kat filtrelenmemiş talep geldi.