Advertisement

Defalarca ve en sonuncusunu 15.08.2013 günü gündeme getirdiğimiz “mavi kartlı” Türk vatandaşı gurbetçiler, mahkeme kapısına uğramadan yurtdışı borçlanması yapamıyorlar. Öte yandan yine defalarca (en sonuncusunu 16 Ocak 2014 günü) dile getirdiğimiz Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelerdeki işe giriş tarihini SGK’ya kabul ettirebilmek için de dava gerekiyor.

SGK BÜTÜN DAVALARI KAYBEDİYORDU
Aslında yasada açık açık yazmasına rağmen, Bakanlar Kurulu’nun izniyle Türk vatandaşlığından çıkıp seçmeseçilme hakkı haricinde bütün vatandaşlık haklarını taşıyan mavi ve pembe kartlı gurbetçilere SGK eziyet ediyor, yurtdışı borçlanma taleplerini reddediyordu. Vatandaş da ret yazısını alarak iş mahkemesine başvurup mahkeme kanalıyla yasal hakkını elde ediyordu. Bu durumda vatandaşın devlete inancı azaldığı gibi ödediği avukatlık ve mahkeme masrafları sebebiyle de SGK’nın kasası boşalıyordu.
Benzer şekilde aramızda sosyal güvenlik sözleşmesi bulunan 21 yabancı ülkede sigortalı işe başlama tarihinin Türkiye için de işe giriş tarihi olacağı tüm sözleşmelerde yazıyor, ama SGK bunu da yasadışı bir şekilde reddediyordu. Vatandaş da hakkını iş mahkemelerinde arıyordu. Sonunda SGK’nın kasası boşalıyordu.
Gerek mavi gerek pembe kartlı izinle yabancı ülke vatandaşlığına geçen yurttaşlarımız Torba Yasa’dan sonra artık mahkemeye gitmeden yurtdışı borçlanması yapabilecekler. Benzer şekilde, yurtdışı işe başlangıç davalarına da Torba’dan sonra gerek kalmayacak.

 

Emekliden kalkacak SGDP’de problem

Dün sabah Avukat Abdulhalim Eke, Ankara’dan aradı ve bu köşede yayınladığımız “2 işçi çalıştıran işveren-emekli artık yüzde 15 kesintiden kurtuluyor” haberimiz konusunda yorumda bulundu. Yorumuna hak verdim. “Biliyorsunuz, SGDP kesintisi kısa vadeli sigorta kolları içindir ve işveren-emekli işyerinde veya işiyle ilgili iş kazası veya meslek hastalığı geçirirse 5510 sayılı kanun gereğince kendisine sürekli işgöremezlik geliri bağlanıyor. Şimdi, 2 işçi çalıştırandan yüzde 15’lik SGDP kesintisi olmazsa, işveren-emekli iş kazası veya meslek hastalığı geçirirse SGK ‘Adına prim yok’ diyerek gelir bağlamaz ama emekli mahkemeye giderse mahkeme verir” diyor. Haklı gerçekten. Çözümü de kendisi ifade etti: “İşveren-emekli 2 işçi çalıştırırsa aylığından yüzde 15 kesinti son bulsun, ama halen kanuna göre yüzde 2 olan kısa vadeli prim ödeme konusunda yasaya hüküm eklenmeli.”