Advertisement

Ünlü sinema oyuncusu Angelina Jolie'nin yönetmenliğini yaptığı ''Kan ve Bal Ülkesinde'' adlı film Sırbistan'da vizyona girdi. Başkent Belgrad'daki ''Sinepleks'' sinemasında düzenlenen filmin galasına, gazetecilerin yanı sıra sadece 12 izleyici katıldı.

Daha önce Saraybosna ve Zagreb'de düzenlenen filmin galalarına olan ilginin, Sırbistan'da tekrarlanmadığını gözlendi.

Sırbistan'daki medya ile bazı radikal kesimler tarafından ''Sırp karşıtı'' olarak nitelendirilerek eleştirilen filmin gösterimi sürerken salonu terk eden bazı izleyiciler, filmi farklı şekillerde yorumladı.

Gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan seyircilerin bir kısmı, filmin ''bir aşk hikayesi'' olmadığını ileri sürerken, filmi sadece 12 kişinin izlemesi ise ''Belgrad'ın ayıbı'' olarak değerlendirildi.

Genç izleyicilerden bazıları ''ilk gösterime sadece 12 kişinin gelmesinin utanç verici olduğunu'' söylerken, salonu terk edenler ''filmin utanç verici olduğunu'' belirttiler.

Filmin 15 Şubat'ta düzenlenen Saraybosna galasının ardından Sırp milliyetçi kuruluşlar ve basın, Jolie'ye 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşı 'tek yanlı' biçimde ele aldığı gerekçesiyle tepki gösterdi. Bazı radikal kesimler ise, Jolie ve filmin ekibine yönelik tehdit mesajları göndermişti.

Saraybosna galasında düzenlediği basın toplantısında Angelina Jolie, filminin ''Sırp karşıtı'' olmadığını belirtmiş, Belgrad'daki galasına ise katılmayacağını söylemişti.

''Kan ve Bal Ülkesinde'', Bosna savaşı sırasında Boşnak kız Ayla'nın, savaş öncesinde aşk yaşadığı Sırp asker Daniel'in başında bulunduğu toplama kampına düşmesinin ardından yaşananları anlatıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Şubat 2012 Cuma, 16:42 Misafir yaptıkları soykırımı seyretmeye cesaretleri varmıki