Advertisement

Asya hisse senetleri, bazı ülkelerin Mart'tan bu yana en düşük koronavirüs kaynaklı can kayıplarını açıklamasının ardından ABD ve Avrupa hisse vadelileriyle birlikte tırmandı ve yen çekildi. Ham petrol düştü.

S&P 500 Endeks vadelileri, dayanak endeksin ABD işsizliğindeki tarihi artışa rağmen Cuma günü yükseliş kaydetmesinin ardından arttı. Japonya, koronavirüse yönelik daha fazla destekleyici bütçe ihtimaline ilişkin görüşmelerin etkisiyle Asya Pasifik bölgesinde en fazla yükselen Borsalardan biri oldu. Hong Kong da iyi performans gösterdi. Sydney, Seul ve Şanghay yükseldi. İşlem hacimleri düşük seyretti. Fransa, İtalya ve İngiltere Mart'tan beri en düşük can kayıplarını açıkladı. Ancak Güney Kore ikinci dalga enfeksiyon riski bulunduğu uyarısında bulundu. ABD Hazine tahvilleri geriledi.

Hindistan tahvilleri, hükümetin pandemi kaynaklı gelir kaybını dengelemek için borçlanmayı artırmasının ardından düştü. 10 yıllıkların faizi 25 baz puan tırmanarak Şubat 2017'den bu yana en sert artışı yaptı.

Tüm dünyada hükümetler ekonomilerin kademeli olarak yeniden açılmasına ilişkin daha fazla detay verirken, hisse senetleri Mart düşüğünden yükselişini sürdürdü. Bu, karlarda ve ekonomik büyümede hızlı bir toparlanma beklentilerini değerlendiren bazı yatırımcıların kazançları sorgulamasına neden oldu.

Ekonominin başlatılmasına ilişkin ilk adımları detaylandıran İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Pazar günkü konuşmasına kapanmaların ani bir şekilde sonlandırılmayacağını söyledi. New York Valisi Andrew Cuomo, eyaletin yeniden açılmaya başlamasıyla ilgili Pazartesi günü daha fazla detay açılayacağını belirtti.

Principal Global Investors LLC baş küresel ekonomisti Bob Baur, "Kademeli olarak iyileşen büyüme ve virüs haberleri piyasada büyük ölçüde fiyatlandı. Gelecek büyüme ve yukarı yönlü potansiyel bu kadar çok fiyatlandığı için Haziran'a kadar yeniden kötüleşme dönemi ve konsolidasyon bekliyoruz." dedi.

Çin Merkez Bankası (PBOC) ekonomik darbe ile mücadele için büyüme ve istihdama daha fazla odaklanan "daha güçlü politikalar" taahhüt etti. Çeyreklik para politikası raporunda, "aşırı likiditeden kaçınma" vurgusu tekrarlanmadı.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 13:48'de yüzde 0.4 yükseldi. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 1.7 yükselmişti.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.8 tırmandı.
Hang Seng Endeksi yüzde 2 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.7 arttı.
Kospi Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 1 arttı.

Paralar

Yen yüzde 0.3 düşüşle dolar karşısında 106.95 seviyesinden işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.1 yükselerek 7.0897 oldu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 yükselişle 1.0848'den alıcı buldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yaklaşık 1 bp yükselişle yüzde 0.69 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 7 bp artarak yüzde 0.97 oldu.
Hindistan 10 yıllıklarının faizi 25 bp artışla yüzde 6.22 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 0.8 düşüşle 24.54 dolar oldu.
Altın yüzde 0.2 yükselerek onsu 1,706.64 dolara çıktı.