Advertisement

Altının gram fiyatı, dün haftaya yatay başlamasının ardından bugün de 126,5 lira seviyelerindeki sakin seyrini sürdürüyor.

Dün altının ons fiyatındaki gerilemeye karşın Dolar/TL 'deki yükselişin etkisiyle yatay bir seyir izleyen gram altın, gün boyunca genel olarak 126,5 lira seviyelerinden işlem gördü. Gram altın, bugün de Asya piyasalarında yatay bir başlangıç yapmasının ardından saat 10.10 itibarıyla 126,5 liradan satılıyor.

Şu dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 206 lira, Cumhuriyet altını 842 liradan satılırken, altının onsu ise önceki kapanış seviyesinin hemen altında 1.339 dolar seviyelerinde bulunuyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın cuma günü Jackson Hole toplantısında yapacağı konuşma öncesinde piyasalardaki dar bant içindeki dalgalı seyrin devam edebileceğini belirterek, bugün saat 14.00'teki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararının dolar kuru üzerinden altının gram fiyatında da belirleyici olacağını kaydediyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, geçen hafta Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’ın yaptığı "Fed hedeflerine oldukça yaklaştı" açıklamasının dolar talebini artırdığını hatırlatarak, "Biz Fed tarafından gelen açıklamaları emtia fiyatları için 'sözle yönlendirme' anlamı taşıdığını düşünüyoruz. Bu hafta gerçekleştirilecek Jackson Hole toplantısından çıkacak mesajlar altının yönü açısından belirleyici olabilir." ifadelerini kullandı.

Fed Başkanı Yellen'ın cuma günü yapacağı konuşmasına göre altının ons fiyatının ya 1.370 dolar direncine, ya da 1.300 dolar desteğine yöneleceğine değinen Memiş, altının gram fiyatının ise perşembe gününe kadar 125-127 lira aralığında yatay bir seyir izleyeceğini öngörüyor.