Advertisement

Altın, yatırımcıların faiz artırımının zamanlamasına ilişkin işaretlerin gelebilceği Fed Başkanı Janet Yellen'ın Cuma günü Jackson Hole'da yapacağı konuşma öncesi bir ayın en düşük seviyesi yakınında tutundu.

Spot altın, Çarşamba günü ons başına 1,324.13 dolar ile 26 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesinden kapatmasının ardından, Sinagapur saati ile 10:29'da 1,325.48 dolara geldi. Metal bu ayı kayıpla geçmeye yöneldi ve bu yılki kazancını yüzde 25'e daralttı.

Altının,  bu yıl faiz artırımına gidilebileceğini işaret eden Fed yetkililerinin şahin tonlu yorumları ve yetkililerin faiz konusunda bölünmüş olduğunu gösteren Fed tutanaklarının ardından dikkatlerin Yellen'ın konuşmasına çevrilmesi ile birlikte, güçlü doların etkisi ile bu hafta 2016 yılındaki kazançlarının bir kısmını geri verdi. ABD para biriminin 10 önemli pra karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi dört gün üst üste yükseldikten sonra fazla değişmedi.

National Australia Bank Ltd. ekonomisti Vyanne Lai, 1Aralarında New York Fed Başkanı William Dudley ve Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in de bulunduğu bazı Fed yetkilileri geçen hafta yaptıkları konuşmalar ile piyasalara Eylül ayında bir faiz artırımı olabileceğini işaret etti," dedi ve "Bunun yanında, piyasalar genel olarak Yellen'ın Jackson Hole'daki konuşmasında vereceği mesajda daha şahin olacağını düşünüyor. Bu durum dolar için yukarı yönlü risk oluşturacak ve altının ise bu durumda aşağı yönde hareket etmeli" şeklinde görüş bildirdi.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Çarşamba günü 1.5 ton artarak 2,033.2 tona çıktı.

Çin'de, Şanghay Altın Borsası'nda işlem gören yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.8 düşerek 284.39 yuana (ons başına) 1,328.31 dolar) geriledi.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, Aralık vadeli altının gram fiyatı yüzde 0.9 düşüşle gram başına 284.70 dolara inerken, gümüş yüzde 1.6 düşüşle kilogram başına 4,129 yuana geriledi.

Gümüş ve platin fazla değişmezken, palladyum yüzde 0.6 değer kazandı.