Advertisement

Yurt içinde gram altının fiyatı ise dün yüzde 2 düşüşle 124,6 liraya gerilemesinin ardından bugün yatay bir seyirle 124,8 lira seviyelerinde dengelendi. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 205, Cumhuriyet altını 836 liradan satılıyor.

Analistler, bugün ABD'de açıklanacak özel sektör istihdam ve hizmet sektörü verilerinin takip edileceğini belirterek, cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını dile getiriyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, bugün açıklanacak ADP özel sektör istihdam rakamlarının altının ons fiyatında hareketliliği artırabileceğini belirterek, altının ons fiyatında 1.265-1.279 dolar ve gram fiyatında 124-126 lira aralığında işlem gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Altının ons fiyatı, dün yüzde 3,3 gerileyerek yaklaşık 15 ayın en hızlı günlük düşüşünü gerçekleştirdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin faiz artışı için göstergelerin uygun olduğunu söylemesi ve ABD'de açıklanan makro ekonomik verilerin beklentileri aşmasının etkisiyle son 1 haftadır gerileyen altının onsu dün 1.273 dolar ile 24 Haziran'dan bu yana gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

Böylece dün önceki kapanışa göre yüzde 3,3 gerileyen ons altın 20 Temmuz 2015'ten bu yana en hızlı günlük düşüşünü yaşadı. 

Altının ons fiyatı bugün gelen tepki alımlarıyla toparlarken, saat 11.45 itibarıyla dünkü kapanışa göre yüzde 0,2 artışla 1.271,4 dolardan işlem görüyor.

Çanakkale Kuyumcular Odası Başkanı Timur Ay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankasının (FED) faiz artırımına yönelik kararıyla ilgili görüşlerin ardından altın fiyatlarında gerileme yaşandığını söyledi.

Altının ons fiyatının düştüğünü dile getiren Ay, "Bu durum piyasanın verdiği bir reaksiyon. Kıymetli madenlerin fiyatları değişkenlik gösterebilir. Bu da böyle bir durum. Bu durumun çok fazla süreceğini ya da piyasanın olumsuz etkileneceğini düşünmüyorum. ABD Merkez Bankası faiz artırımında değişikliğe gidince böyle oldu. Dün 213 liradan satılan çeyrek altın şu anda 208 liradan gidiyor." diye konuştu.

Balıkesir Kuyumcular ve Sarraflar Derneği İkinci Başkanı İrfan Günsay, düne göre çeyrek altının 5 lira değer kaybettiğini belirtti.Şu anda küçük altının 208 liradan satıldığını vurgulayan Günsay, şunları kaydetti:

"Altının gramı da 2 lira düştü düne göre. Bugün altının gramı 123 lira, dün ise 125 liraydı. altında genel anlamda düşüş var dolar ve avroda yükseliş söz konusu. Satışlarda bir değişiklik söz konusu değil. Şu an için bir nedene bağlamıyoruz. Bu düşüşün dünyadaki gelişmelerle ilgili olduğunu düşünüyoruz. Aslında dünya genelinde şu anda savaş ortamı var altının yükselmesi gerekiyor. Düşüşü bir nedene bağlayamadık."

Eskişehir Kuyumcular Odası Başkanı Ercan Arıyürek, altın fiyatlarında başta FED olmak üzere uluslararası piyasalar nedeniyle kısmi bir gerileme olduğunu ifade etti.

Arıyürek, FEDin kasım, aralık gibi faiz oranlarını artırma yönünde sinyaller vermesi ve kasım ayında ABDde başkanlık seçimlerinin yapılacak olmasının altındaki belirsizliği artırdığını dile getirdi.

 Arıyürek,  "Ancak ons fiyatları bakımından kısmi bir gerileme olsa da başta dolar olmak üzere Dövizdeki yükseliş Türkiyedeki altın fiyatlarının gerilemesini engelliyor. Altın fiyatlarında çok fazla bir değişiklik öngörmüyoruz." dedi.

 

HABERTÜRK