Advertisement

ABD'deki Stratejik Enerji ve Ekonomik Araştırma Merkezinin (SEER) Başkanı Micheal Lynch, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya'nın üretimi sınırlama kararı alamaması durumunda, petrolün varil fiyatının 40 doların altına düşebileceği uyarısında bulundu.

OPEC'in bugün Viyana'da düzenlenecek olağan toplantısını ve üye ülkelerin üretim kotalarına sınırlama getirme planını AA muhabirine değerlendiren Lynch, kartel üyelerinin üretimlerini kısma kararı alamaması durumunda, küresel petrol piyasasında arz fazlasının yükselmeye devam edeceğini belirtti.

Lynch, OPEC üyelerinden İran, Irak, Libya, Nijerya ve Venezuela'nın içinde bulundukları ekonomik ve iç güvenlik zorluklarına işaret ederek, bu ülkelerin olası bir üretim kısma anlaşmasında ödün vermeyeceklerini söyledi.

Söz konusu ülkelerin, OPEC'in üretiminde kesintiye gidilmesi konusunda, kartelin en nüfuzlu üyesi ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın üretimini azaltması beklentisi içinde olduğunu ifade eden Lynch, "Ancak, Suudi Arabistan OPEC'in yükünü taşımakta tereddütte. Suudiler 1986'da petrol üretimini azaltarak OPEC'e yardımcı oldu, buna rağmen kartelin diğer üyeleri üretimlerini artırmaya devam etti." dedi.

Lynch, Riyad yönetiminin petrol üretimini tek başına kısmamak için Rusya'nın da üretiminde kesintiye gidip OPEC'e destek olmasını talep ettiğini belirterek, bu konuda da sorunlar yaşandığını söyledi ve şöyle devam etti:

"Rusya, geçmişte, üretiminde kesintiye gideceğini belirtmiş, ancak bunu gerçekleştirmemişti. OPEC üyeleri üretimlerini azalttıktan birkaç ay sonra Rusya'nın üretiminde kesintiye gitmediği görüldüğünde, artık bunun önemi yoktu. Şimdi ise Moskova yönetimi, üretimini azaltmak değil, şu anki seviyesinde sınırlamak istiyor, fakat Rusya'nın petrol üretimi zaten Sovyet sonrası dönemde rekor seviyede. Rusya, bu seviyede üretimini askıya alsa bile bunun küresel piyasadaki arz fazlasını eriteceğini düşünmüyorum. OPEC ve Rusya'nın petrol üretimlerine sınırlama getirememesi durumunda, piyasadaki arz yükselmeye devam edecek. Bu durumda, şu anda 50 doların hemen altında olan petrol fiyatları en geç iki ay içinde 40 doların altına düşebilir."

- "Anlaşma harfi harfine uygulanmalı"

Londra'daki bağımsız araştırma kuruluşu Capital Economics Uzmanı Thomas Pugh da Rusya'nın 2001'de üretimini azaltacağını bildirmesine karşın bunu gerçekleştirmediğini, OPEC ülkelerinin de genellikle kartelin üretim kotasının üzerinde petrol ürettiğini söyledi.

Pugh, OPEC'in Viyana'daki olağan toplantısından "sadece vaziyeti kurtaran" bir sonuç çıkmasını beklediğini belirterek, şunları kaydetti:

"OPEC'in Viyana'daki olağan toplantısından sadece vaziyeti kurtaran ve petrol piyasasını tam anlamıyla ikna edemeyecek bir sonuç çıkmasını bekliyorum. Anlaşmaya varılamaması durumunda, OPEC, küresel petrol piyasasını, hala önemli ve etkili bir aktör olduğuna ikna edemez. Anlaşma sağlanamaması halinde, OPEC'in petrol fiyatlarının 40 doların altına düşeceğini biliyorum. Ayrıca, üye ülkelerin petrol üretimlerini sınırlama konusunda anlaşmaya varması yeterli değil. Petrol fiyatlarının yükselişe geçmesi için üyeler anlaşmayı harfi harfine uygulamalı."

Anlaşma şartlarının sonuna kadar yerine getirilmemesi durumunda, bunun OPEC için "olası en kötü netice" olacağını vurgulayan Pugh, bu durumda gelecek sene küresel petrol piyasasında arz fazlasının artmaya devam ederek, fiyatların olması gerekenden daha uzun süre düşük kalmasına neden olacağını aktardı.

- "Anlaşma olasılığı yüzde 30"

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs tarafından pazartesi günü yayımlanan raporda da OPEC'in olağan toplantısından başarılı bir anlaşma çıkma olasılığının yüzde 30 olarak öngörüldüğü belirtilmişti.

Anlaşmaya varılamaması durumunda, küresel piyasalarda yatırımcıların satış pozisyonu alabileceği ifade edilen raporda, bunun gelecek birkaç günde petrol fiyatlarında sert düşüşlere neden olabileceği uyarısında bulunulmuştu.

Raporda, OPEC'in anlaşmaya varamaması veya üye ülkelerin anlaşma şartlarını başarılı şekilde uygulayamaması durumunda, gelecek yılın ilk yarısında küresel piyasadaki ham petrol stoklarının artmaya devam ederek, 2017 yazında fiyatların ortalama 45 dolar olacağı tahminine yer verilmişti.

AA