Advertisement

Petrol, ABD'de petrol stoklarının beklenenden fazla düşmesi ve Suudi Arabistan'ın piyasaya istikrar kazandırma amaçlı üretim kısıntısında diğer OPEC üyelerine katılmasının ardından kazancını varil başına 54 dolar civarında korudu.

Vadeli petrol kontratları, Perşembe günü yüzde 0.9 yükseldikten sonra fazla değişmedi. Resmi verilere göre, ABD'de petrol stokları geçen hafta 7.05 milyon varil azaldı. Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre stokların 2 milyon varil azalması bekleniyordu. Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Suudi Arabistan anlaşmaya varılan üretim kısıntısına tam uyum gösterecek ve bazı Asyalı müşterilerini Şubat ayı için petrol ihracatı kısıntıları konusunda bilgilendirdi.

Petrol geçen yıl, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve topluluk dışı 11 ülkenin üretimi kısma konusunda anlaşmaya varması ile birlikte, 2009'dan bu yana en büyük kazancını gerçekleştirdi. Aralarında Kuveyt, Irak ve Umman'ın da bulunduğu petrol üreticileri üretimi düşürmeye başladıklarını kaydederken, aralarında anlaşmadan muaf tutulan Libya'nın da bulunduğu bazı ülkelerin hacimlerindeki artış diğer ülkeler üzerinde baskı yaratabilir.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Pozitif bir talep senaryomuz var, bu nedenle dikkatler arz üzerinde olacak," dedi ve "Batı Teksas petrolü (WTI) için, 55 dolar aşması zor bir bariyer olacak, zira bu seviye üzerinde potansiyel arz tepkisi var" şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 2 sent düşerek Hong Kong saati ile 10:36'da varil başına 53.74 dolara geriledi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 45 altındaydı. Kontrat Perşembe günü 50 sent yükselerek 53.76 dolardan kapandı. Fiyatlar bu hafta fazla değişmedi.

Mart vadeli Brent petrolü 4 sent düşerek varil başına 56.85 dolara indi. Kontrat Perşembe günü 43 sent ya da yüzde 0.8 yükselerek 56.89 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü Mart vadeli WTI'a kıyasla 2.23 dolar primli işlem gördü.