Advertisement

Altın fiyatları, Başkan Donald Trump'ın işletme vergilerinin önümüzdeki birkaç hafta içinde iyileştirileceğine ilişkin bir plan taahhüdünde bulunmasının ardından hisse senetleri ve dolarda meydana gelen yükselişlerle birlikte düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Spot altın yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,223.70 dolara kadar indikten sonra Singapur saati ile 08:39'da 1,224.98 dolara geldi. Metal Perşembe günü yüzde 1.1 düşmüştü.

Altın Çarşamba günü 1,244.80 dolara kadar çıkarak 11 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Trump, işletme vergilerinin iyileştirilmesi konusunda önemli bir planın birkaç hafta içinde açıklanabileceğini kaydetti, ancak konu hakkında detay vermedi. Trump'ın bu açıklaması sonrası New York hisseleri rekor seviyelereçıakrken, Asya hisseleri CUma günü yukarı yönde hareket etti.

ABD pra biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Perşembe günü yüzde 0.3 yükseldikten sonra yüzde 0.1 daha arttı.

Spot gümüş bu hafta yüzde 0.5 yükselerek çıkışını yedinci haftaya taşıdı ve Mart 2011'den bu yana en uzun haftalık kazanç serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Platin Perşembe günü ons başına 1,029.03 dolar ile 3 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesne çıkmasının ardından yüzde 0.5 düştü.

Palladyum yüzde 0.4 geriledi ve bu haftaki kazancını yüzde 2.2'ye daralttı.