Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Petrol fiyatları, ABD'de rekor seviyelere çıkan petrol stoklarınon OPEC ve diğer üreticilerin üretim kısıntılarını dengelemesi ile birlikte son beş haftanın ilk haftalık kaybına yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta fazla değişmedi ve haftayı yüzde 0.8 kayıpla geçmeye yöneldi. Enerji Enformasyon İdaresi'nin Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, ABD'de petrol stokları geçen hafta 9.53 milyon varil artarak 30 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine tırmandı. Rus Interfax haber ajansında çıkan habere göre, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Rus üreticilerin üretimi bu ay günlük 100,000 varil ile OPEC ile varılan anlaşmada planlanandan daha fazla düşüreceğini kaydetti.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve diğer 11 üretici ülkenin 1 Ocak'tan itibaren üretimi kısmaya başlaması ile birlikte varil başına 50 doların üzerinde dalgalandı. OPEC'in Pazartesi günü açıklanan raporuna göre, Suudi Arabistan OPEC'e üretiminde son sekiz yılın en büyük kısıntısını yaptığını söylerken, Goldman Sachs Group Inc., piyasanın bu yılın ilk yarısında açık durumuna geçeceği tahmininde bulundu. ABD'de Petrol stokları 518.1 milyon varil ile 1982'ye kadar giden haftalık veriler dikkate alındığında en yüksek seviyeye çıktı.

Sydney'de Fat Prophets kaynaklar analisti David Lennox, "OPEC'in anlaşmaya uyumu petrolü varil başına 50 doların üzerinde tutuyor," dedi ve "Bu olmazsa, fiyatlar muhtemelen 40 dolarlara düşerdi. Artab ABD stokları piyasa için endişe kaynağı" şeklinde görüş bildirdi.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 8 sent yükselerek Hong Kong saati ile 09:21'de varil başına 53.44 dolara çıktı. Topşam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın % 46 altındaydı. Kontrat Perşembe günü 25 sent ya da yüzde 0.5 yükselerek 53.36 dolardan kapandı.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 8 sent yükselerek varil başına 55.73 dolara çıktı ve haftayı yüzde 1.7 kayıpla geçmeye yöneldi. Kontrat Perşembe günü 10 sent ya da yüzde 0.2 düşerek 55.65 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü Nisan vadeli WTI'a kıyasla 1.91 dolar primli seyretti.