Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altının gram fiyatı 144 lira seviyelerinde dengelendi.

Dün düşüş eğilimindeki dolara paralel gün içinde 143,5 liraya kadar gerileyen altının gram fiyatı, bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla günü yüzde 0,1 azalışla 144,1 liradan tamamladı.

Bugün de içinde bulunduğu dar bant içinde yatay bir seyirle güne başlayan altının gram fiyatı, saat 09.50 itibarıyla 144,2 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşıda çeyrek altın 237 liradan, Cumhuriyet altını da 964 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise dünkü yatay seyrini bugün de devam ettirerek 1.234 dolardan alıcı buluyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, ABD ve Avrupada artan siyasi risklerin altın talebini artırdığını belirterek, "Siyasi riskler altın fiyatlarındaki düşüşleri sınırladı. Fransada aşırı sağcı olan Cumhurbaşkanı adayı Marine Le Penin rakiplerinin önünde olduğunu gözlemliyoruz. ABD Başkanı Donald Trumpın diğer ülkelere karşı yaptığı siyasi yorumlar da küresel piyasa yatırımcılarını tedirgin etmeye devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Memiş, bu hafta boyunca altının ons fiyatının ABD verileri ile dalgalanabileceğini ifade ederek, altının gram fiyatının dolar kuruna paralel seyrini sürdürebileceğini, teknik açıdan ise 146 lira seviyesinin direnç konumuna geldiğini kaydetti.