Advertisement

Güne düşüşle başlayan altının gram fiyatı, 146,6 lira seviyelerinden işlem görüyor.

Altının gram fiyatı, dün 146,2 liraya kadar gerilemesine karşın, bu seviyelerden gelen alımlarla kayıplarının önemli bir kısmını telafi etti ve günü yüzde 0,18 azalışla 146,9 liradan tamamladı.

Bugüne yatay başlayan altının gram fiyatı, saat 10.30 itibarıyla yüzde 0,30 düşüşle 146,6 liradan alıcı buluyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 241 lira, Cumhuriyet altını da 982 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise dün dolar endeksindeki yükselişe karşın günü yüzde 0,14 artışla tamamlamasının ardından şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,2 gerileyerek 1.250,4 dolardan alıcı buluyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, küresel risk iştahının tekrar artmasının altının ons fiyatında satışlara neden olduğunu belirterek, dolar endeksinin 100'ün üzerinde kalma isteği ve hafta sonuna kadar devam edecek ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamalarının altının ons fiyatını üzerinde baskı oluşturabileceğini dile getirdi.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ve San Francisco Fed Başkanı John Williams'ın dünkü konuşmalarında bu yıl için tahmin edilenden daha hızlı faiz artırımına gidilmesi olasılığından bahsetmelerinin, dolar endeksini ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerini olumlu yönde desteklediğini dile getiren Memiş, bugün ABD'de büyüme verileri ile Fed üyelerinin konuşmalarının izleneceğini dile getirdi.

Memiş, altının ons fiyatının 1.250 dolar seviyesinin altında kalmaya devam etmesi durumunda teknik açıdan 1.235 dolar desteğinin gündeme gelebileceğini tahmin etti.

AA