Advertisement

OPEC'in ham petrol üretimi Mayıs ayında, fiyatları yukarı yönde desteklemek amacıyla yapılan üretim kısıntısı anlaşmasından muaf tutulan Libya ve Nijerya'dakia rtışların etkisiyle yükseldi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) petrol üretimi Mayıs ayında, Bloomberg'in analistler, petrol şirketleri ve tanker takip verileri ile gerçekleştirdiği ankete göre,  bir önceki aya göre günlük 315,000 varil artarak 32.21 milyon varile ulaştı. Libya'nın üretimi 210,000 artarak günlük 760,000 varile çıkarken, Nijerya'nın üretimi 100,000 artışla günlük 1.7 milyon varile tırmandı. Her iki ülkede de artış, ,ç çatışmaların azalması ile üretim sahalarının yeniden faaliyete geçmesinden kaynaklandı.

OPEC, oldukça yüksek seviyelere çıkmış küresel stokları azaltmak ve 2014 yılındaki seviyesinin yarısı civarında bir bölgeye sıkışmış petrol fiyatlarını desteklemek için 1 Ocak'tan itibaren üretim kısıntısına gitti. Geçen hafta, OPEC ile birlikte Rusya, petrol piyasasının henüz yeniden dengeye kavuşamamasından dolayı, üretim kısıntısının dokuz ay daha uzatılarak Mart ayının sonuna kadar sürdürülmesi kararını aldı.

Anlaşmadan muaf tutulan ülkelerdeki üretim artışları, anlaşmanın etkisinin azalması tehdidini getiriyor. Bloomberg'in tanker izleme verilerinden yaptığı derlemeye göre, Libya'nın ham petrol ihracatı Mayıs ayında, ülkenin en büyük petrol sahası Sharana'da üretimin artmasından dolayı son 31 ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Nijerya, Petrol Kanyaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Emmanuel Ibe Kachikwu'nun geçen hafta yaptığı açıklamaya göre, Aralık ayına kadar Forcados terminalinden ilave günlük 200,000 varil daha ihraç etmeyi umuyor.

Anket, anlaşmaya dahil 11 ülkenin Mayıs ayında, aynı Nisan ayında olduğu gibi, anlaşmada yer alan üretim kısıntılarına tam uyum gösterdi. Nijerya ve Libya'nın da üretimi dahil edildiğinde, OPEC'in toplam petrol üretimi, 30 Kasım'da anlaşmaya varılan hedefin günlük 450,000 varil üzerinde ve bu durum, Bloomberg'in verilerine göre, OPEC'in hedefinin yüzde 66'sını tutturduğunu işaret ediyor. Bu oran önceki ay yüzde 90 seviyesindeydi.