Advertisement

Altının gram fiyatı, haftaya yatay başlamasının ardından 156 lira seviyesinde dengelendi.

Cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izleyen altının gram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,29 azalışla 156,1 liradan tamamladı.

Gram altın, yeni haftanın ilk işlem gününe yatay başlamasının ardından saat 09.50 itibarıyla 156 lira seviyesinde dengelendi. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 256 lira, Cumhuriyet altını 1.043 liradan satılıyor.

Asya piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir izleyen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda yüzde 0,11 artışla 1.256,61 dolardan işlem görüyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) geçen haftaki faiz kararı sonrası ons altının yükseliş trendine girdiğini söyledi.

Memiş, teknik açıdan altının ons fiyatının 1.240 doların üzerinde kapanışlar gerçekleştirmesi nedeniyle görünümünün pozitif olduğunu ifade ederek, "Altının ons fiyatı 1.260 dolar direncini kırarsa yükselişler 1.275 dolar seviyesine kadar devam edebilir. Düşüş yönünde bir gelişme olursa 1.240 dolar seviyesini destek olarak takip edeceğiz." dedi.

Memiş, bu hafta ABD'de vergi tasarısına ilişkin gelişmelerin yakından takip edileceğini, tasarının yasalaşmasının altın fiyatları üzerinde etkili olacağını kaydetti.

Altının gram fiyatının, dolar kurundaki düşüş eğiliminin devam etmesi durumunda 155-152 lira bandına kadar gerileyebileceğini ifade eden Memiş, bugün Avro Bölgesi'nde enflasyon verisi ile siyasi ve jeopolitik gelişmelerin piyasaların gündeminde olduğunu bildirdi.

AA