Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini ABD hazine Bakanı Steven Mnuchin'in geçen hafta altının yükselmesine neden olan Çin ile ticaret savaşı konusundaki yorumlarına odaklanmaları ile birlikte beş haftanın en yüksek seviyesinde tutundu.

Spot altın, erken saatlerde ons başına 1,350.99 dolar ile 19 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından Singapur saati ile 12:28'de yüzde 0.1 yukarıda 1,448.32 dolar seviyesindeydi.

Metal geçen hafta yüzde 2.5 ile 1 Eylül'den bu ana en büyük haftalık kazancını gerçekleştirdi ve üst üste üçüncü çeyrek dönem kazancına yöneldi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen hafta yüzde 0.8 düştükten sonra yüzde 0.1 daha geriledi.

Mhuchin, ABD'nin Çin ile, Başkan Donald Trump'ın bu ülkeden alınacak mallara en az 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulama kararı alma ihtiyacını ortadan kaldıracak bir anlaşmaya varılabileceği konusunda iyimser olduğunu söyledi. Mnuchin ayrıca, "Ticaret savaşından korkmuyoruz, ancak bu bizim hedefimiz değil" şeklinde konuştu.

Singapur'da Phillip Futures analisti Benjamin Lu, "Altın fiyatları ABD'nin küresel ticaret misillemeleri üzerine tehditlerinden temel destek sağlıyor," dedi ve "Mnuchin'in şahin yorumları, Beijing ile kötüleşmekte olan ticari ilişkiler konusundaki korkuları artırdı. Altın, doların ticaret savaşına ilişkin piyasa korkularından olumsuz etkilenmesi ile birlikte, riskten kaçınmaya yönelik hareketlerden faydalanacak" şeklinde görüş bildirdi.

Bu hafta açıklanacak olan önemli veriler arasında ABD Şubat ayı kişisel harcamalar ve gelir ve Fed'in favori enflasyon göstergesi yer alıyor.

Diğer değerli metallerden Spot gümüş yüzde 0.2 yükselerek ons başına 16.5962 dolara çıkarken, palladyum yüzde 0.2 ve platin yüzde 0.4 değer kazanarak sırasıyla 978.53 dolar ve 952.62 dolar seviyelerine ulaştı.