Advertisement

Sterlin, yatırımcıların dikkatinin Brexit kaynaklı siyasi gelişmelerden tekrar verilere dönmesiyle üç haftadan bu yana kaydedilen ilk haftalık düşüşe yöneldi.

İngiltere'de bu hafta açıklanan verilere göre enflasyon, geçen ay hedefin beklenmedik ölçüde altında kaldı. ABD perakende satışlar verisi 2017'den beri en güçlü artışını gerçekleştirdi ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları azalarak sterlin/dolar paritesindeki düşüşte etkili oldu.

İşlem hacimlerinin düşük olmasıyla birlikte yaklaşık olarak tüm G – 10 paraları dar bir bantta dalgalandı.Önemli piyasalar tatil nedeniyle kapalı bulunuyor.

Sterlin/dolar bu hafta yüzde 0.5'lik düşüşüne hazırlanırken 1.3000'a yakın seviyelerde istikrarını korudu. Dolar, Cuma günü TSİ 14:22'de sterlin karşısında 1.3004'ten alıcı buldu.

Dolar bu hafta önemli paraların çoğu karşısında yükseldi. Tatil öncesi pozisyonlanma dolarıın değerlenmesinde etkili oldu. 1,197.26 puanla günlük işlemlerde fazla değişmeyen Bloomberg Dolar Spot Endeksi haftalık bazda yüzde 0.39 artıda seyretti.