Advertisement

ABD Hazine tahvili piyasalarına Perşembe günü güçlü alım geldi. Koronavirüsün küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceğine ilişkin endişelerden kaynaklı faiz indirimi beklentilerinin artması, ABD tahvillerine yönelik talebi artırdı.

Virüsün etkisi ve yayılmasına ilişkin giderek artan korku 10 yıl vadeli tahvillerin faizini yüzde 1.50'ye yaklaştırarak Haziran'dan beri görülen en düşük seviyeye taşıyan alım satım işlemlerinin ivmesini artırıyor.

Fed'den daha fazla genişleme beklentileri hızla artmasıyla birlikte Fed fonlama vadelilerinde fiyatlama bir noktada yıl sonuna kadar 45 baz puanlık genişlemeyi işaret ediyordu. Bir önceki gün beklenti 25 bp indirime gidilmesi ve diğer bir faiz indirimi için yüzde 50 idi.

TD Securities tahvil stratejisti Priya Misra, “Sonuçta bu büyüme risklerinin fiyatlandığı bir fonksiyon.” dedi. Misra, rallilerin S&P 500 Endeksi'nde günün en zayıf seviyelerindeki yüzde 1'den fazla düşüşle örtüşmesiyle ilgili olarak karantinaları ve tedarik zincirindeki bozulmaları yansıtıyor olabileceğini belirtti.