Advertisement

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'de çeltik üretiminin geçen seneye oranla yüzde 4,4 artışla 940 bin ton olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini ifade ederek “Ağustos sonunda başlayan çeltik hasadının başından itibaren üreticilerimizin ürünleri, piyasada oluşan yüksek değerden işlem gördüğünden TMO olarak müdahaleye gerek duymadık. Ancak ilerleyen dönemde hasat yoğunluğu ve finansman maliyetinin de etkisiyle bir miktar gevşeyen piyasa fiyatlarına karşın üreticilere depolama ve finansman imkânı sağlamak amacıyla TMO, 17 Ekim 2018 itibariyle emanet alımlara başlamıştı" dedi.

TMO’nun çeltik piyasalarını yakından takip ettiğini ve piyasaların seyrine göre politika izlediğini belirten Bakan Bekir Pakdemirli, 15 Kasım 2018 Perşembe günü itibariyle de çeltik alımına başlayacaklarını kaydetti.

2018 YILI ÇELTİK ÜRÜNÜ TON BAŞINA 2,600 TL

Pakdemirli, "2016 yılında ton başına 1.675 TL olarak açıklanan 60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltik fiyatını, 2018 yılında ton başına 2.600 TL olarak belirledik" dedi.

Alım fiyatına ilaveten ton başına verilen 160 liralık prim ve diğer destekleri de hatırlatan Pakdemirli, desteklerle birlikte çeltik üreticilerinin eline ton başına 2.760 TL geçeceğini söyledi.

Pakdemirli, "Üreticilerimiz, Çifti Kayıt Sisteminde kayıtlı olan ürünlerini TMO’ya satabilecek. Ürün bedelleri de 10 gün içerisinde hesaplarına aktarılacak” dedi. 

 

Kapat