Advertisement

Brüksel'de "tarım ve gıda" protestosu

Brüksel

Brüksel'de AB tarım politikaları karşıtı gösteri düzenlendi

19 Kasım 2018 Pazartesi, 17:16 Güncelleme: 20 Kasım 2018 Salı, 12:25

Avrupa Birliği'nin (AB) tarım politikaları Brüksel'de protesto edildi.

Avrupa'daki çeşitli çiftçi ve çevre derneklerinin çağrısı üzerine Brüksel'deki AB Konsey binası önünde kalabalık bir grup toplandı.

Protestocular, AB üyesi ülkelerin ilgili bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Tarım ve Balıkçılık Konseyi toplantısı sırasında çeşitli sloganlar attı.

"Çiftçiler için adil gelir", "Doğaya mali kaynak", "Biz milyonlarca kişiyiz", "Daha iyi gıda" yazılı afişler taşıyan göstericiler, ellerinde meyve, sebze ve çeşitli gıdalarla dans ederek AB tarım politikalarını protesto etti.

AB'nin Ortak Tarım Politikası'nın (CAP) reform edilmesini talep eden göstericiler, AB Konseyi Dönem Başkanı olan Avusturya temsilciliğine 100 bin imzalı dilekçe sundu.

Dilekçede, "Üretici, tüketici ve çevre için adil ve sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir tarım yapılması çağrısında bulunuyoruz" ifadeleri yer aldı.

AB ülkelerinin büyük ölçekli firmalar yerine kamu çıkarını gözetmesi talep edilen dilekçede, tarım politikalarının sürdürülebilir biçimde güncellenmesi gerektiği belirtildi. ÖNE ÇIKAN HABERLER
TARIM EMTİA
Son %
PAMUK 66,75 -0,85
KAKAO 2.413,00 -1,35
KAHVE 91,75 -1,24
© haberturk.com
Yukarı