Advertisement

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde, 2022 yılı asgari ücret zammının görüşülmesi için ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Bloomberg HT’ye konuk olan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, 2022 yılı asgari ücret zammının belirlenmesi ile alakalı gerçekleşen ilk toplantı hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Koç, tüm dünyada artan enerji ve emtia fiyatlarının, çip krizinin ve Kovid-19 varyantlarının yüksek belirsizlik yaratarak birçok sektörü olumsuz etkilediğinin toplantıda vurgulandığını dile getirdi.

Toplantıda, “Üretici enflasyonunun yüzde 46’yı aştığı bir dönemden geçtiğimizi de ifade ettik.” diyen Koç, dengeli ve adil bir asgari ücretin belirlenmesi için görüşlerin aktarıldığını söyledi.

Koç açıklamasında, “Bugün bizim tarafımızdan ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından birebir bir rakam telaffuz edilmedi. Asgari ücreti 3. toplantıda açıklamayı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.